Ман Юнайтед спечели битката с Барса

0
0
301

Манчестър Юнайтед обърна от 0:1 до 2:1 Барселона у дома и се класира на осминафиналите в Лига Европа. Червените дяволи нанесоха първа загуба на каталунците от 4 месеца насам. Така с общ резултат 4:3 от двете срещи Юнайтед продължава към следващата фаза.

Отново голямото оръжие на Тен Хааг бяха резервите. Отборът му губеше с 0:1 на почивката, но спечели с обрат благодарение на победното попадение на резервата Антони. Това е първата победа на Манчестър Юнайтед над Барселона от 15 години насам. В последните 5 срещи между двата отбора каталунците нямаха загуба.

Манчестър Юнайтед и Барселона трябваше да определят кой ще продължи напред в Лига Европа, след равенството 2:2 в Каталуния преди седмица. Барселона влезе в срещата с 18 поредни двубоя без загуба, а Червените дяволи не бяха губили на „Олд Трафорд“ в последните 17 срещи.

Мениджърът на англичаните Тен Хааг направи само една промяна в състава, който излезе на „Камп Ноу“. Тайрел Маласия остана на пейката за сметка на Лисандро Мартинес.

Шави обаче бе по-гъвкав. Той направи 4 рокади. Маркос Алонсо остана на пейката, заедно с Жорди Алба, а Гави и Педри бяха контузени. Вместо тях започнаха Кристенсен, Балде, Бускетс и Серджи Роберто.

Тен Хааг призова публиката преди мача да създаде отлична атмосфера и точно това се видя на „Олд Трафорд“. Окрилени от публиката домакините натиснаха. Още в 3-ата минута имаха отлична възможност да поведат в резултата. Бруно Фернандеш се оказа на стрелкова позиция в наказателното поле и стреля, но не достатъчно добре и Тер Стеген спаси.

В 16-ата минута Барселона стигна до дузпа след наивна игра от страна на Фернандеш. Португалецът задържа с ръка Балде на ъгъла на наказателното поле и съдията Тюрпен не се поколеба да отсъди дузпа. Това е 38-ата дузпа в 81 мача, които френския рефер е ръководил в Европа.

Ситуацията бе преразгледана с помощта на ВАР, само за да бъде потвърдени решението на съдията. Интересното е, че статистиката показва, че това е едва втората дузпа в полза на Барса в последните 42 мача. Зад топката застана Роберт Левандовски, който не стреля много добре и въпреки, че Де Хея отклони топката с ръка, тя спря в мрежата. Това бе гол №25 за сезона за Левандовски. Той стигна до тази бройка за 30 мача. Полякът вкарва поне 25 гола в последните 12 сезона.

Точно преди паузата Барса можеше да вкара втори гол. Давид де Хея сбърка кошмарно при разиграването, но нито Кесие, нито Серджи Роберто успяха да се възползват и да вкарат. Ключова намеса имаше Каземиро.

На почивката Тен Хааг пусна в игра Антъни. И само 90 секунди след подновяването на играта Юнайтед изравни. Грешка на Барса отдясно позволи на Бруно Фернандеш да подаде към Фред, който на дъгата овладя добре топката и с десния крак я прати в ъгъла – 1:1.

Барселона така и няма суха мрежа в Европа този сезон. В Примера каталунците имат 17 мача без пуснат гол от 22 кръга, но в евротурнирите нямат суха мрежа. Всъщност Барса допуска гол във всеки от последните 11 мача в Европа.

Фред пък е замесен в 6 гола в последните 8 мача, които е играл за Манчестър Юнайтед. В тях е вкарал 3 пъти и е асистирал 3 пъти.

Напрежението нарасна и двата отбора сериозно се сдърпаха в 59-ата минута, след като Фернандеш изрита топката в тялото на падналия Де Йонг.

В 64-ата минута Де Хея направи невероятно спасяване след удар на Кунде с глава. Вратарят на Юнайтед успя да бутне топката над гредата.

В 73-ата минута Юнайтед направи пълен обрат. Бруно Фернандеш се пребори на аутлинията и центрира, последваха поредица от блокирани удари, преди топката да стигне до Антони на далечния фланг. Бразилецът нанесе диагонален удар и не остави шансове на Тер Стеген – 2:1.

Смените на Тен Хааг отново проработиха. Антони вкара 19-ото попадение от резерва този сезон за Манчестър Юнайтед – най-много от всички в големите пет първенства на Европа.

В добавеното време Барса можеше да изравни. Левандовски бе изведен зад гърба на защитата, и преодоля Де Хея, но Варан изби от голлинията, а после се оказа, че в хода на атаката е имало засада на Левандовски.

Манчестър Юн – Барселона 2:1
0:1 Левандовски 16 дузпа, 1:1 Фред 47, 2:1 Антони 73

МАНЧЕСТЪР ЮН: Де Хеа, Уан-Бисака (67 Далот), Варан, Ма ртинес, Шоу, Каземиро, Фред, Фернандеш, Вегхорст (46 Антони), Санчо (67 Гарначо), Рашфорд (88 Мактомини)

БАРСЕЛОНА: Тер Стеген, Араухо (82 Маркос Алонсо), Кунде, Кристенсен, Балде, Бускетс, Кесие, Де Йонг, Роберто (70 Феран Торес), Рафиня (75 Фати), Левандовски