Украйна се промъкна покрай Швеция до 1/4-финалите

0
0
350

Украйна сломи Швеция с 2:1 след продължения (1:1 в редовното време) и се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство по футбол. На „Хемпдън Парк“ в Глазгоу „Тре крунур“ започна малко по-активно двубоя, но украинците отвърнаха с един неточен изстрел на Микола Шапаренко и първия точен удар по посока една от двете врати след комбинация между партньорите в атака Андрий Ярмоленко и Роман Яремчук, завършена от последния, но спасена от Робин Олсен. По-добрата игра на Украйна даде резултат в 27-та минута, когато Ярмоленко намери с външен фалц в ляво Олександър Зинченко и левият бек на Манчестър Сити откри за тима си с плътен шут под плонжа на Олсен.

Скоро след това Швеция можеше да изравни, когато пряк свободен удар на Себастиан Ларсон за малко не изненада неприятно от далечно разстояние вратаря на украинците Георге Бушчан. В крайна сметка възпитаниците на Яне Андерсон се добраха до равенство преди почивката, след като изстрелът на Емил Форсберг с левия крак се отклони от крак на украински футболист и остави безпомощен Бушчан. Това бе четвърто попадение за полузащитника на РБ Лайпциг на Евро 2020.

След паузата положенията пред двете врати отново бяха налице. След опасно подаване в наказателното поле на Ярмоленко, Ларсон отправи остър шут извън очертанията на украинската врата. Впоследствие двата тима си размениха по една греда. Първо Серхий Сидорчук бе разколебан от дясната греда, а същото сполетя и Форсберг, който бе близо до това да оформи пълния обрат в мача. Шведите продължиха да бъдат малко по-опасни от съперника и Форсберг нацели нова греда, този път напречната. Деян Кулушевски пък бе спрян от блестящ рефлекс на Бушчан. Възпитаниците на Андрий Шевченко също опитаха няколко атаки към вратата на „тре крунур“, но Александър Исак и в края на редовното време Кулушевски бяха близо до това да донесат победата на Швеция, но опитите им останаха безуспешни и така срещата закономерно влезе в продължения.

Там играчите на Андерсон останаха в намален състав след директния червен картон на Маркус Даниелсон. Бранителят игра с топката, но бутоните му огънаха крака на влезлия като резерва нападател Артьом Беседин, който напусна принудително игрището със съмнения за тежка контузия. Въпреки численото си преимущество, до края на първите 15 минути шведите бяха равностойни на опонента и успяха да удържат равенството. Във второто продължение украинците продължиха да владеят топката, но трудно намираха пролуки в отлично подредения тим на шведите. Стигна се обаче до първата от трите добавени минути, в която Зинченко центрира отлично от ляво и намери в наказателното поле Артьом Довбик се откъсна от опеката на Виктор Линдельоф и реализира победния гол за Украйна. Положението бе прегледано от Системата за видеоповторение (ВАР), но в крайна сметка зачетено от технологията.

До края не паднаха нови попадения и така украинците намериха място сред последните осем в турнира. Съставът на Шевченко ще играе с Англия, елиминирала Германия, в спор за място на полуфиналите, а двубоят е на 3 юли, събота, от 22.00 часа българско време на стадион „Олимпико“ в италианската столица Рим.