Реал Сосиедад с първа Купа на Краля след 34 години

0
0
299

Реал Сосиедад е с Купата на Краля за 2020 година в Испания след исторически финал и 1:0 над Атлетик Билбао. Мачът се игра в Севиля и почти година след оригиналната си дата. Тогава срещата беше отложена заради пандемията с надеждата, че през тази година ще се играе пред публика.

На терена Реал Сосиедад напълно заслужи победата, като я търсеше по-настойчиво. Атлетик имаше две ситуации преди почивката, но след нея отстъпи изцяло инициативата. Финалът бе решен в 63-ата минута, когато Микел Ойарсабал вкара от дузпа единствения гол. Тя обаче бе отсъдена цели 6 минути по-рано, когато при извеждащ пас зад гърба на отбраната се измъкна Порту, а бранителят на Билбао Иниго Мартинес го събори. Дузпа и червен картон бе решението на рефера Хавиер Естрада. ВАР се намеси обаче и започна драмата. Първо гледаха и връщаха 20-ина пъти повторения на самото нарушение, което бе потвърдено – дузпа.
После прегледаха дали има основания за червен картон и това отсъждане бе отменено, а Мартинес остана на терена. С него остана и надеждата, защото след гола от дузпата на Ойарсабал, Атлетик вече догонваше. Но до края “лъвовете” не сътвориха нищо, изсипваха дълги топки и не затрудниха особено съперника.

Реал Сосиедад заслужи Купата на Краля след 34 години пауза. Последният триумф за клуба в турнира бе през 1987 г. И това е едва трети приз в надпреварата, докато Атлетик има 23. След по-малко от две седмици обаче тимът от Билбао има още една възможност да го стори, след като се класира за финала и на настоящото издание на надпреварата. Сега съперник на “баските” ще са Барселона.