ПСЖ взе дербито на Франция

0
0
241

Шампионът ПСЖ победи трудно Олимпик (Марсилия) с 1:0 на „Парк де Пренс“ в голямото дерби от 11-ия кръг на френската Лига 1. Неймар (45+1) в добавеното време на първата част вкара гола за успеха на парижани след комбинация с Килиан Мбапе. Последният пък готви днес бойкот на церемонията на “Златната топка”, защото пак няма да я спечели.
Домакините владееха повече топката и заслужено стигнаха до успеха, въпреки че не вкараха втори гол. В 72-рата минута Самуел Жиго беше изгонен с директен червен картон след грубо влизане в крака на Неймар и гостите завършиха мача в намален състав.
След победата тимът на Кристоф Галтие събра 29 точки и се отдалечи от основните си преследвачи. Втори и трети са Лориен и Ланс с 26 и 24 точки, а Марсилия е с 23 на четвъртата позиция. Рен и Монако имат по 21 точки.

Иначе само за първите 5 минути парижани изпуснаха няколко положения пред вратата на Марсилия. Първо, Лионел Меси стреля още в 3-та минута, но право във вратаря, а след това Хакими получи страхотен пас от Мбапе и стреля, но стража на гостите бързо затвори дистанцията между двамата и се намеси чудесно в 6-та минута на мача.

Марсилия създаде нещо по-опасно чак в 12-та минута, но последва удар, а Донарума само изгледа тупкащата топка, която премина до гредата. Марсилия установи контрол върху играта и започна все повече да поглежда към наказателното поле на домакините.

Страхотна комбинация на гостите изведе Гендузи в наказателното поле, а той се опита да намери съотборник с остро подаване към бялата точка за изпълнение на дузпа, но топката бе изчистена, което доведе до бърза контраатака на парижани. Неймар пое топката и я задържа, докато Мбапе се откри, след това бразилецът му прати кълбото, а Мбапе стреля в долния ляв ъгъл на вратата. Там обаче беше Лопес, който се намеси страхотно. Стражът на Марсилия за пореден път отказа домакините.

В 24-та минута се откри отличен шанс за Марсилия да реализира, Нуно Тавареш бе изведен по фланга и опита да стреля, след като навлезе в наказателното поле, но топката отново мина покрай вратата.

Отново Лопес, вратарят на Марсилия, се прояви блестящо в 28-та минута. Мбапе получи добра топка от Неймар, след това финтира защитник в бяло и стреля, топката дори рикошира от крака на футболиста на гостите, а след това беше нужна и блестящата намеса на стража, за да бъде запазено нулевото равенство.

Нуно Тавареш прати силен удар към вратата на Донарума в 32-та минута, той беше точен, но пък кълбото попадна право във вратаря, който успя да избие топката в корнер. Ъгловият удар не доведе до нищо опасно пред вратата на ПСЖ.

Лионел Меси беше много близо да открие резултата в 35-та минута, когато изпълни пряк свободен удар в опасна близост до наказателното поле. Ударът му обаче попадна в горната греда, а след това тупна на земята – пред голлинията.

ПСЖ стигна до гола в последните секунди на добавеното време на първото полувреме. Килиан Мбапе намери Неймар в наказателното, а той изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата. Топката удари гредата и влезе – никакъв шанс за Лопес и 1:0.

Марсилия започна добре второто полувреме и още в 50-та минута Шансел навлезе в наказателното поле на ПСЖ и стреля, но Донарума се намеси отлично и спаси. Само 3 минути по-късно пред Марсилия се откри още един много добър шанс за отбелязване на гол – този път Амин Анри се измъкна и остана очи в очи с вратаря. Донарума обаче отново попари мечтите на гостите със страхотно спасяване.

В 73-ата минута шансовете на Марсилия да вземе нещо от мача значително намаляха. Самюел Жиго получи директен червен картон за нарушение срещу Неймар. Бранителят влезе като резерва в края на първото полувреме на мястото на Ерик Байи, който се контузи

ПСЖ успокои играта, а Меси и Неймар седнаха на пейката, Марсилия създаде напрежение в 90-та минута след опасно центриране в наказателното поле на парижани. Топката беше изчистена след сблъсък на футболисти от двата отбора. Последва и удар на футболист от гостите, но той бе блокиран.

Килиан Мбапе показа индивидуална техника и скорост в 93-та минута, когато опита сам да пробие по фланга. И въпреки страхотната техника, която звездата на парижани показа, той бе спрян от футболист на гостите.