Милан елиминира Наполи

0
0
239

Милан стигна за 13-и път до полуфинал в Шампионската лига и първи такъв от 2007 година насам. „Росонерите” завършиха 1:1 с Наполи на „Диего Армандо Марадона“ в мач реванш от 1/4-финалите на турнира. Оливие Жиру беше точен за гостите в 43-тата минута, а Виктор Осимен се разписа за домакините секунди преди края на мача. Така Милан е на полуфинал с общ резултат 2:1 и след 1:0 в първия мач.

Наполи стартира без двама от основните си играчи, които бяха наказани. Замбо-Ангиса, заради червения картон от срещата преди седмица в Милано и Ким Мин-дже – за натрупани жълти картони. Виктор Осимен се завърна, за да води атаката на Наполи, Ндобеле и Жуан Жезус замениха наказаните. Пиоли пусна същия тим, който игра преди седмица.

Наполи стартира много силно и в първите 20 минути притисна Милан, но без да създаде някакви реални голови възможности. Изстрел на Кварацхелия в близкия ъгъл, който Менян спаси и Политано не уцели вратата.
И след като за 20 минути Милан не излезе от половината си в 21-ата минута получи дузпа. Леао набра скорост и влезе в наказателното поле, като подаде надясно към Браим Диас. Португалецът обаче бе съсечен от Марио Руи и съдията Марчиняк отсъди дузпа.

Зад топката застана Оливие Жиру, който стреля много слабо, на удобна за вратаря височина и близо до средата на вратата, което означаваше – спасяване на Мерет. ИМаше много спорен момент, защото при повторенията се видя, че играчи на Наполи навлизат в наказателното поле преди удара на Жиру, но рефера Марчиняк не повтори дузпата, защото не получи сигнал за това от ВАР.

Наполи отново имаше шанс след добър пробив отдясно на Политано, който подаде към Желински, но удара на поляка бе слаб и в центъра на вратата, така че Менян спаси.
Само пет минути след това Жиру отново пропусна. Той бе изведен в наказателното поле и от точката за дузпата стреля с левия крак, но Мерет отново спаси – този път с крак. Тегобите за Наполи тепърва предстояха. В рамките на няколко минути се контузиха Политано и Марио Руи и двамата трябваше да бъдат сменени. Влязоха Лозано и Оливейра.
В 43-ата минута Леао пое топката в своята половина пробяга целия терен, като надбяга Ндомбеле, а после и Рахмани и поднесе топката на Жиру, който на празна врата се реабилитира за пропуските – 1:0.

Жиру е първият играч на Милан с 5 гола в един сезон от Шампионската лига, откакто Златан Ибрахимович го направи през 2011/12. За пореден път срещу този противник Наполи имаше сериозен превес с контрола на топката, но Милан имаше положенията.
Така за трети път от 41 мача този сезон във всички турнири, Наполи губеше на почивката. И трите случая срещу Милан. И трите през този месец.

През второто полувреме Наполи отново опита да натисне. Кварацхелия пропусна две отлични положения, като и в двата случая нахлу в наказателното поле отляво, но след това стреля неточно. Удар на резервата Оливейра с глава след корнер също мина над вратата, а Наполи продължи да се блъска в стената издигната от защитата на Милан.
В 80-ата минута Распадори продължи надясно към Ди Лоренцо, който центрира, топката се удари в ръката на Томори и съдията посочи бялата точка. Също спорно решение, защото защитника се хвърли на шпагат и топката удари ръката, с която се подпираше на земята.

Кварацхелия застана зад топката и стреля в ъгъла, но Майк Менян спаси, избивайки в корнер. Френският вратар на Милан е спасил 19 от изпълнените 52 дузпи срещу него в кариерата му. А това е трети пропуск за Кварацхелия от бялата точка този сезон в Шампионската лига.
В третата минута на добавеното време Распадори центрира отдясно и Осимен засече топката с глава, за да изравни резултата до 1:1. Така Милан е на полуфинал в турнира за първи път от 2007 г., когато спечели титлата за седми път в историята си.
В спор за място на финала в Истанбул те ще се изправят срещу победителя в сблъсъка между Интер и Бенфика, като градският им съперник има предимство от 2:0 преди реванша в Милано.

НАПОЛИ – МИЛАН 1:1
0:1 Жиру 43, 1:1 Осимен 90+3

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани (75 Остигор), Жезус, Руи (34 Оливейра), Лоботка, Ндомбеле (63 Елмас), Желински (75 Распадори), Кварацхелия, Политано (34 Лозано), Осимен

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Томори, Ернандес, Крунич, Тонали, Диас (60 Месиас), Бенасер, Леао (84 Салемакерс), Жиру (68 Ориги)