Седем медала за грациите в Румъния

0
0
198

Грациите на България заслужиха общо седем медала на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока, Румъния.
Солидно се представи Боряна Калейн, която заслужи сребърен медал в многобоя и златните отличия на топка и на бухалки. А само преди няколко месеца Калейн беше пред отказване от гимнастиката.

Другата ни състезателка в индивидуалната надпревара Ева Брезалиева взе сребърно отличие на обръч и на лента, като остана пета в многобоя.
Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 Калейн получи 130,850 т. в основното състезание, като бе победена само от София Рафаели (Ит) със сбор от 133,550 т. Брезалиева събра 126,850 т.
Във финалите на отделните уреди Калейн изигра изключително силно композицията си с топка и получи 35,000 т. Брезалиева гони уреда извън терена и остана осма с 29,300 т.

На бухалки Калейн триумфира с много силна игра, заради която бе оценена с 33,350 т. Втора е Дария Варфоломеев (Гер) – 33,250, пред Рафаели – 32,950.
Брезалиева се представи отлично с обръч и взе среброто с 33,450 т. Златото заслужи световната шампионка в многобоя от София 2022 Рафаели – 35,800 т.

На лента Брезалиева получи 30,500 т., с които се нареди втора. Българката бе изпреварена само от Варфоломеев – 31,350, а трета е Барбара Домингос (Браз) с 30,250 т. В този финал Калейн изпусна уреда към края и остана четвърта с 30,200 т.

Ансамбълът на България също спечели среброто в многобоя. Грациите в състав Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова събраха 66,250 т. Титлата взе Италия със 70,050 т.
В първия финал при ансамблите на пет топки България остана на шесто място с 30,400 т. Златото взе Италия – 35,500.
На финала на три ленти и две топки грациите ни взеха бронза, след като бяха оценени с 30,850 т. Златото грабна Бразилия – 31,700, пред Италия – 31,500, на четвъртата позиция се нареди Франция с 30,800 т.