Хърватия с бронза след бой по Мароко

0
0
285

Хърватия спечели бронзовите медали на Световното първенство. “Ватрените” победиха в малкия финал Мароко с 2:1. Головете вкараха Йошко Гвардиол (7) и Мислав Оршич (42), а за “Лъвовете от Атлас” се разписа само защитникът Ашраф Дари (9). Така балканският тим приключи на втори пореден Мондиал с отличие, след като преди 4 години в Русия заслужи среброто. Мароко пък си тръгва от Катар с утешението, че е първият тим от Африка, участвал в мачовете за разпределение на медалите.

Хърватия за втори път завършва трети в света, след като спечели бронзовите медали и на Мондиала през 1998 година, когато надигра Нидерландия отново с 2:1. Мароканците останаха четвърти в света, но това е най-доброто постижение за африкански отбор.

В състава на Хърватия селекционерът Златко Далич беше направил 5 промени в сравнение с полуфинала срещу Аржентина. Сега на терена се появиха Йосип Станишич, Йосип Шутало, Лавро Майер, Мислав Оршич и Марко Ливая на местата на Йосип Юранович, Деян Ловрен, Борна Соса, Марсело Брозович и Марио Пашалич.
В тима на Мароко също отсъстваха ключови футболисти, като Ромен Саис, Азедин Унаи и Нусеир Мезраи.

Мачът се отвори още в седмата минута. Тогава при изпълнение на пряк свободен удар Иван Перишич с глава върна чудесно топката към точката за изпъление на дузпа, а там Йошко Гвардиол с плонж с глава вкара неспасяемо до десния стълб на вратаря Ясин Буну. Гвардиол стана най-младият голмайстор на Хърватия на световни финали, като той вкара на 20 години и 328 дни.
Мароко се върна светкавично в мача. Хакием Зиеш изпълни фал, а Лука Модрич с глава насочи топката назад към наказателното поле. Там най-съобразителен от всички бе защитникът на африканците Ашраф Дари, който с глава отблизо стреля покрай излезлия късно вратар Доминик Ливакович.
В следващите минути хърватите бяха по-активни, като пробваха няколко далечни удара чрез Мислав Оршич и Андрей Крамарич.
В 33-ата минута Буфал от мароканците направи хубаво двойно подаване на ъгъла на наказателното поле, но бе блокиран в последния момент от защитник.
В 42-рата минута Мислав Оршич изведе отново Хърватия напред с изключително изпълнение. Той се опита да матира вратаря Буну с фалцов удар в далечния му ъгъл, последният леко изби топката, но тя само се чукна в левия му стълб и влетя в мрежата – 2:1.

След час игра нападателят на Хърватия Андрей Крамарич се контузи сам при опит да нанесе труден удар в момент, в който беше в засада. Той се опита да продължи мача, но не успя и бе сменен от Никола Влашич.
В 74-ата минута Гвардиол падна в наказателното поле на мароканците и поиска дузпа, но съдията Ал Ясим бе категоричен, че няма. В следващата атака Ен-Несири получи чудесно топка в наказателното поле на хърватите, но вратарят Ливакович излезе и спаси шута му с тяло.
Иван Перишич, който в този мач игра като ляв бек, пропусна възможността да стане голмайстор в историята на Хърватия на световни първенства, като сега дели това постижение с Давор Шукер.
В 87-ата минута голям пропуск за Хърватия направи Матео Ковачич.
В последната минута на добавеното време Юсеф Ел Несири се извиси с глава над Перишич, но прати топката малко над напречната глава и това бе всичко в мача.

Хърватия – Мароко – 2:1 (2:1)
голмайстори: 1:0 Йошко Гвардиол 7, 1:1 Ашраф Дари 8, 2:1 Мислав Оршич 42
Съдия: Абдулрахман Ал Ясим (Катар)
Ал Раян, “Халифа Интернейшънъл Стейдиъм”