Белгия обърна Дания и стигна 1/8-финал на Евро 2020

0
0
475

Белгия обърна Дания с 2:1 и се класира за осминафиналите на Евро 2020. В мача от втория кръг на група С домакините направиха много силен мач, само няколко дни след като преживяха шока с Кристиян Ериксен, но допуснаха обрат през второто полувреме и записаха второ поражение на Европейското първенство.

Датчаните започнаха много силно на стадион “Паркен” в Копенхаген и поведоха в резултата още във втората минута, когато Юсуф Поулсен преодоля Тибо Куртоа с точен изстрел по земя след асистенция на Пиер-Емил Хойберг, дошла след грешка на отбраната на гостите. До края на първото полувреме “червеният динамит” доминираше тотално на терена, но пропусна няколко добри възможности да удвои преднината си.

На почивката селекционерът на Белгия Роберт Мартинес пусна в игра Кевин де Бройне, който пропусна старта на Евро 2020 заради контузия, а халфът на Манчестър Сити веднага се отрази положително на играта на своя тим. В 55-ата минута “червените дяволи” проведоха страхотна контраатака, започната от Ромелу Лукаку, който навлезе в наказателното поле на съперника и подаде на Де Бройне, който без да се оглежда намери Торган Азар, за когото нямаше проблем да изравни на празна врата. Малко след това в игра се появи и другият лидер на белгийците – Еден Азар, на старта срещу Русия потича последните 20 мин. В 71-та минута Азар намери Де Бройне на границата на наказателното поле, а той прати топката във вратата с изстрел от движение. В оставащите 20 минути домакините дадоха всичко от себе си, за да стигнат поне до равенство, но нямаха шанс пред гола, като изстрел на Мартин Брайтуайт с глава срещна гредата, а силен удар на Матиас Йенсен мина покрай вратата.

За Белгия това е втори пореден успех на Евро 2020, след който на практика тимът е сигурен за фазата на елиминациите. От своя страна регистрира втора загуба и намали драстично шансовете си да се класира напред. В последните мачове от групата в понеделник от 22.00 часа Белгия играе с Финландия в Санкт Петербург, а Дания посреща Русия.