Аржентина ликува с Копа Америка

0
1
425

Аржентина победи Бразилия с 1:0 във финала на Копа Америка с гол на Анхел ди Мария в 22-ата минута.
Истинска латино фиеста с огнен заряд спретнаха отборите на Аржентина и Бразилия пред минимален брой зрители на митичния „Маракана“. Очакванията бяха да бъдат допуснати поне 10% от капацитета на 78 хилядния стадион, но утежнената епидемиологична обстановка в Бразилия наложи строги рестрикции и той остана почти празен.

Големият въпрос, който висеше във въздуха, освен името на победителя в тазгодишното издание на турнира беше дали Лео Меси ще успее да се докосне до това отличие на национално ниво след пропуснати вече три финала – 2007 срещу Бразилия и през 2015 и 2016 г. срещу Чили. Като добавка към всичко това остана и сблъсъка на терена в качеството на противници на мега звездите на двата отбора – Меси и Неймар, някогашни съотборници в Барселона и, известно на всички, добри приятели.

Още в самото начало на мача стана ясно, че нищо няма да бъде пожалено в името на победата и след ясен знак на съдията, че допуска по-твърда игра след премълчаване на явен фаул от страна на Отаменди, на терена настана истинска битка, обагрена с куп жълти картони и за двата отбора.

Още в 22-ата минута шансът се усмихна на гаучосите в лицето на Анхел ди Мария, който получи топката недалеч от линията на наказателното поле и след кратък контрол стреля неспасяемо за 1:0.

Играта продължи без видимо преимущество на някого от съперниците и с възможности и за двете страни, но без резултат до края на първото полувреме.

Второто полувреме започна с натиск на Аржентина, но в крайна сметка в 52-ата минута Ришарлисон успя да отбележи изравнителен гол, който, обаче беше отменен заради засада, което удвои усилията на малцината зрители да освиркват Меси и съотборниците му.

В края на полувремето Тите опита да промени нещата с подсилване на атаката, а Скалони предвидливо подсили дефанзивната линия в 79-ата минута с Песеа, Гонсалес и Паласиос. В 88-ата Меси пропусна златен шанс да увековечи този финал с попадение. Дадените 5 минути продължение не доведоха до промяна на резултата и Аржентина се окичи с титлата на Америка за първи път от 1993 г., когато Меси е бил едва 6 годишен. Това е и първият трофей с националния отбор в богатата му колекция от клубни трофеи и лични рекорди.