Арда взе последната евроквота

0
0
318

Арда се класира за участие в евротурнирите през следващия сезон, след като победи Черно море с 1:0 у дома в баража за квота за Лига на конференциите, с който се сложи официален край на сезон 2020/21 в Първа лига.
На стадиона в Кърджали възпитаниците на Николай Киров-Белия започнаха добре и поведоха в резултата още в 18-ата минута чрез Иван Коконов. В следващите минути “моряците бяха по-активни и опасни в атака, като отправиха доста удари към противниковата врата, но така и не успяваха да стигнат до гол. Освен безмерен престиж, участието в Лига на конференциите ще донесе и солидни приходи от 350 000 евро.

В 75-ата минута гостите останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Цветомир Панов, който направи игра с ръка в наказателното поле след изстрел на Тонислав Йорданов. Самият Йорданов застана зад бялата точка, но ударът му бе отразен от вратаря на Черно море Георги Георгиев. В оставащите минути така и не се стигна до нов гол, въпреки че и Арда остана с десет души след два бързи жълти картона на Алекс Петков. Бившият бранител на Левски изпусна Исмаил Иса, и за да не се откъсне сам срещу вратаря Иван Караджов, младокът се реши да се жертва с втори жълт картон.
По този начин Арда спечели с 1:0, за да си осигури европейско участие за първи път в историята, две години след като стигна и до дебютно участие в елитната ни група.

Футболът не беше на преден план. Доста нервен двубой. Това е добър завършек на един добър сезон. Можеше да бъде и отличен, но съдбата не бе на наша страна преди десетина дни във финала за Купата. Хубавото е, че дойдоха толкова хора да ни подкрепят. Това е едно удовлетворение за работата, която вършим и ние, и играчите. Хубаво е, че хората ще гледат европейски футбол”, каза Киров.

Снимка: Черно море