> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >

Иво Ангелов повежда борците на олимпийската квалификация


73 0

Капитанът Иво Ангелов повежда борците на европейската олимпийска квалификация в Будапеща. Световният и европейски шампион в класическия стил от 2013-а ще стартира в категория до 60 кг, където се конкурираше за мястото с младия Едмонд Назарян. 18-годишният талант стана шампион на България, но опитният перничанин стигна до бронза на силния турнир в Киев в края на февруари.

В останалите категории треньорският щаб е заложил на титулярите Айк Мнацаканян (77), Даниел Александров (87 кг), Кирил Милов (97).
При жените тимът повежда европейската шампионка Миглена Селишка (50), която преди 10 дни спечели сребро на престижния турнир в Рим. А носителката на Световната купа в категория до 72 кг Юлияна Янева си спечели титулярното място в категория до 68 кг срещу Мими Христова, №1 в Европа от 2020-а.
При 57-килограмовите квота ще гони Евелина Николова, която на родния шампионат победи Биляна Дудова. През декември трикратната еврошампионка Биляна Дудова бе покосена от КОВИД-19, но по-рано този месец стартира на турнира в Киев и стигна до бронза.

На олимпийската квалификация в Будапеща само финалистите във всяка категория взимат квоти за Токио 2020. Последната битка за визите ще бъде в София (6-9 май), на която също само финалистите ще си осигурят участие на Олимпиадата. В борбата обаче квотите не са поименни.

В свободния стил при най-леките до 57 кг ще стартира Георги Вангелов, носител на златния пояс „Дан Колов“, а Владимир Дубов ще преследва виза в по-горната категория до 65 кг. Трима натурализирани у нас чеченци също ще имат шанс да преследват квоти – Али Умарпашаев (74), Ахмед Магамаев (86) и Ахмед Батаев (97). При тежките до 125 кг, ще стартира шампионът на България при мъжете и юношите Георги Иванов.
На турнира в Будапеща ще бъде и президентът на БФ Борба Христо Маринов.
А български съдия на тепиха ще бъде Милен Марков.
Досега виза за Олимпиадата има само Тайбе Юсейн, която я извоюва на Световното 2019 г. Сега водещата ни боркиня се възстановява от контузия на коляното, но за Токио ще е на линия.

Следва пълния състав:

Класически стил:
Треньорският щаб Армен Назарян, Елис Гури, Бисер Георгиев и Илиян Георгиев ще разчитат на следните състезатели:

60 кг Иво Ангелов – “Миньор”, Перник
67 кг Дейвид Димитров – “Миньор”, Перник
77 кг Айк Мнацаканян – “Миньор”, Перник
87 кг Даниел Александров – “Миньор”, Перник
97 кг Кирил Милов – “Ботев-93”, Враца
130 кг Радослав Георгиев – “Берое”, Стара Загора

При жените треньорите Петър Касабов, Стоян Петков, Серафим Бързаков и Мариян Недков ще разчитат на следните състезателки:
50 кг Миглена Селишка – “Левски”, София
57 кг Евелина Николова – “Ангел Гочев”, Созопол
68 кг – Юлияна Янева, “Юнак-Локомотив”, Русе
76 кг Мария Оряшкова – “Юнак-Локомотив”, Русе

При мъжете в свободния стил старши треньорът Валентин Ангелов и помощниците му Йордан Денев и Димитър Кумчев тръгват със следните състезатели:
57 кг Георги Вангелов – “Юнак-Локомотив”, Русе
61 кг Владимир Дубов – “Славия-2009”, София
74 кг Али-Паша Умарпашаев – “Юнак-Локомотив”, Русе
86 кг Ахмед Магамаев – “Юнак-Локомотив”, Русе
97 кг Ахмед Батаев – “Юнак-Локомотив”, Русе
125 кг Георги Иванов – “Димитровград”

Снимка: БФБорба

Коментари във Facebook

Абонирайте се за бюлетин


Loading