Челси изхвърли Борусия Д от Шампионската лига

0
0
257

Челси се класира заслужено за четвъртфиналите в Шампионската лига, елиминирайки Борусия Дортмунд на своя стадион “Стамфорд бридж”. Лондончани спечелиха с 2:0 и продължават напред след загуба с 0:1 в Германия.
“Сините” тотално надиграха противника си и само късметът ги лиши от ранното откриване на резултата. Кай Хаверц беше над всички, но първо нацели гредата, а след това негов разкошен гол беше отменен заради засада на Рахим Стърлинг.

По ирония на съдбата един от най-слабите на игрището беше именно Стърлинг, но пък точно той изравни везните от двата мача с попадението си малко преди почивката, макар да осъществи комично първо докосване.
В началото на второто полувреме Кай Хаверц нацели гредата и от дузпа, но тя беше изпълнена отново и този път германецът удвои срещу своите сънародници.
Припомняме, че Борусия Дортмунд беше единственият отбор в петте големи европейски първенства, който имаше само победи във всички турнири за календарната 2023 година.

Още от самото начало знаците загатнаха, че вечерта ще бъде тежка за германците, чийто автобус се забави и срещата стартира 10 минути по-късно. Рахим Стърлинг се откъсна сам срещу вратаря Александър Майер само минута и половина след началния съдийски сигнал, но се засуети и незнайно защо не потърси удар.

Не след дълго Юлиан Бранд напусна контузен, а след това излезлият сам срещу вратаря Жоао Феликс се забави леко, ъгълът се смали и Майер спаси. Кай Хаверц пък излезе на стрелкова позиция отдясно, но намери мрежата от нейната външна страна.

Беше изминал четвърт час игра, когато Борусия Дортмунд отправи първия си опасен шут от пряк свободен удар. Капитанът Марко Ройс завъртя топката над стената и стражът Кепа Арисабалага се протегна, за да избие с една ръка насочената в горния му десен ъгъл топка.

В 28-ата минута късметът покри Борусия! Кай Хаверц беше оставен непокрит в наказателното поле на гостите и стреля с левия крак, но топката се отби в дясната греда, пофлиртува покрай голлинията и все пак не влезе във вратата на дортмундци!

Точно десет минути след това Хаверц отново нямаше късмет, макар да вкара изумителен гол с помощта на напречната греда! Секунди преди това намиращият се в положение на тънка засада Стърлинг излезе сам срещу Майер, но стреля право в обсега на вратаря, а успешната добавка на Хаверц остана невъзнаградена от съдиите.

В 44-ата минута станалият за резил преди това Стърлинг все пак откри резултата със силен шут. Първото докосване на Рахим отново беше нескопосано и предизвика смях по трибуните, но топката все пак остана пред него и англичанинът я набута в мрежата при втория си шут.

Загубилият своя път Дортмунд първоначално беше пощаден от съдиите в началото на второто полувреме, когато Мариус Волф игра с ръка в пеналта след центриране на Бен Чилуел. VAR обаче се намеси и накара рефера Дани Маккели да изгледа ситуацията, а той правилно посочи бялата точка. Кай Хаверц финтира вратаря, но за втори път в мача уцели гредата от нейната вътрешна страна!

Повторенията обаче показаха навлизане на няколко играчи на Борусия в наказателното поле преди изпълнение на Хаверц и дузпата беше повторена! И отново Кай застана зад кълбото! Той отново избра долния десен ъгъл, но този път беше прецизен – 2:0!

Преди да изтече час игра Джуд Белингам изпорти невероятно положение отблизо при най-добрата възможност за “жълто-черните” за вечерта! Германците имаха още няколко акции, а при една от тях Никлас Зюле също шутира неточно. На отсрещната врата Конър Галахър вкара на празна врата, но преди това имаше тънка засада.

В самия край на срещата Борусия опита нещо като хаотичен начин, който обаче не даваше резултат, въпреки по-високия процент владеене на топката за гостите. Мариус Волф стреля дълбоко в добавеното време, но рикошетът помогна на Кепа да улови като след подаване.

Челси – Борусия Дортмунд 2:0

1:0 Рахим Стърлинг – 44′
2:0 Кай Хаверц – 53′, дузпа

Пропусната дузпа: Хаверц (Челси) – 51′
Снимка: Туитър