Левски заслужи Купата на България

0
0
1288

Левски заслужи Купата на България за 26-и път. На финала тимът на Мъри Стоилов надигра и победи ЦСКА с 1:0. Пред над 37 000 души на Националния стадион гола вкара Илиян Стефанов (57). Полузащитникът се разписа след удар от 20 метра. Това е първо отличие за Левски от 2009 г., когато тимът стана шампион. За последно “сините” бяха печелили надпреварата през 2007 г.

Левски нямаше победа над “червените” от 24 февруари 2019 г., когато ги биха с 1:0 с автогол на Стивън Перейра (45). Двата тима не се бяха срещали в такъв мач от 2005 г., когато Левски печели с 2:1. “Сините” вече са в серия от четири поредни успеха над “армейците” във финали в турнира.

ЦСКА в същото време можеше да стане четвъртият отбор, който защитава отличието през XXI век. Досега това са правили Левски, Литекс и Локо Пд.
Двубоят започна с лек превес за символичните домакини. Атаките на “червените” се развиваха предимно отдясно чрез Георги Йомов.
Първият изстрел бе на левскаря Хосе Кордоба (9), но твърде неточно. 10 мин. по-късно Стефанов се озова абсолютно сам срещу Бусато, но халфът на “сините” се засуети.
След 30 мин. игра Тибо Вион стреля от въздуха, но покрай вратата на Михайлов. После “червените” се пропукаха. Топката попадна в Билал Бари, който от 7 метра не успя да стреля точно. Като цяло първото полувреме левскарите бяха по-добри.

След почивката Томас Лам сбърка при една върната топка. Кълбото стигна до Филип Кръстев, срещу когото бе именно финландецът. Младият българин върна топката към Стефанов (57), който връхлиташе към границата на наказателното поле. Полузащитникът веднага стреля по земя, пращайки топката в долния ляв ъгъл на Бусато. Кълбото също така рикошира и в Мено Кох, което буквално елиминира бразилския страж. Вандерсон Цунами (83) можеш да реши всичко, но със сетни усилия Бусато изби плътния му удар. После Драган Михайлович (85) беше изведен сам срещу Бусато, но от 5 м стреля право в бразилеца. До края играчите на Стоилов запазиха преднината си и така триумфираха.

Снимка: Дспорт