Гришо с две загуби в Рим

0
0
303

Григор Димитров инкасира две загуби на турнира на червени кортове от сериите “Мастърс” в италианската столица Рим с награден фонд 6 милиона евро. На сингъл най-добрият ни тенисист пропусна два мачбола и отпадна драматично във втория кръг от Стефанос Циципас (Гърция) с 3:6, 7:5, 6:7 (4) след 2:37 часа игра.
Гъркът, полуфиналист в надпреварата през 2019 година, започна силно и поведе с 3:0. Димитров имаше шанс да върне пробива в седмия гейм, но не се възползва и това се оказа решаващо за изхода на първия сет.

Във втората част Циципас реализира брейк за 4:3. Веднага след това Димитров отново стигна възможност да пробие, но пак не се възползва, а при равенство 40:40 той не успя да преодолее съперника на мрежата и в яда си счупи ракетата си. Това сякаш освободи напрежението и българинът заигра значително по-добре.
При 5:4 Циципас сервираше за победата, но Димитров успя да стигне до брейк и то на нула, с което изравни. Хасковлията продължи отличната си серия и в последствие направи пълен обрат в сета, след като спечели 15 от последните 16 разигравания в него.

Българинът преодоля критичен момент при 1:1 в третия сет, като спечели подаването си от изоставане с 0:40 с пет поредни точки.
При 5:4 хасковлията стигна до мачбол при сервис на Циципас, но съперникът успя да го отрази с умело излизане на мрежата. При 6:5 Димитров отново имаше мачбол, но противникът пак се справи в сложната ситуация и вкара сета в решаващ тайбрек. В него гъркът поведе с 5:0 точки, българинът намали до 4:5, но с два поредни сервиса петият в света стигна до успеха.
Така хасковлията беше елиминиран от Циципас в трети пореден турнир за по-малко от месец след 1:6, 4:6 в Барселона във втората половина на април и 3:6, 4:6 през миналата седмица в Мадрид.
30-годишният българин все пак си осигури 39 070 евро и 45 точки за световната ранглиста, в която заема 20-ата позиция.
На двойки Гришо и Хуберт Хуркач загубиха от защитаващите титлата си и трети в схемата хървати Никола Мектич и Мате Павич с 5:7, 5:7 за 1:19 часа игра. Димитров и полякът бяха напълно равностойни на фаворитите, но в ключовите моменти и на двата сета отстъпиха и закономерно загубиха.