След драма с дузпи Виляреал триумфира в Лига Европа

0
0
459

Виляреал спечели първи трофей в историята си, след като победи Манчестър Юнайтед с 12:11 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията) във финала на турнира Лига Европа. На стадиона в Гданск двата тима не предложиха много емоции в рамките на 120 минути, но близо 10 хиляди зрители по трибуните станаха свидетели на атрактивно изпълнение на дузпи, което бе решено от пропуск от бялата точка на вратаря на Юнайтед Давид де Хеа.

Първото полувреме бе равностойно, като играчите на Манчестър Юнайтед имаха леко предимство, но изостанаха в резултата в 29-ата минута, когато нападателят на Виляреал Жерард Морено се разписа с глава след центриране от фал на Даниел Парехо и слаба намеса на Виктор Линдельоф. През второто полувреме “червените дяволи” натиснаха сериозно в търсене на изравнителен гол и успяха да стигнат до него в 55-ата минута чрез Единсон Кавани, който се разписа от близко разстояние при добавка след удар на Маркъс Рашфорд, който доведе до разбъркване в наказателното поле на испанския тим.

Възпитаниците на Оле Гунар Солскяер продължиха да доминират в следващите минути, но не успяха да се възползват от преимуществото си и да затруднят вратаря на съперника. В заключителните минути играта се изравни и двата тима намалиха рисковете до минимум, за да вкарат мача в продължения. В тях играчите на Унай Емери бяха малко по-свежи, но до нови голове не се стигна и двата отбора преминаха към изпълнение на дузпи.

При тях всички 20 полеви играчи бяха точни и се стигна до пряк дуел на вратарите, като стражът на Виляреал Херонимо Руи успя да преодолее Де Хеа, след което отрази изстрела на своя съперник и донесе трофея на Виляреал. По този начин испанският клуб спечели първи трофей в цялата си история, докато техният треньор Унай Емери спечели Лига Европа за четвърти път в кариерата си. Това всъщност беше пети финал за испанеца, като през 2019 г. с Арсенал той загуби от Челси, а другите му три отличия са със Севиля.