Верстапен донесе още една титла на Ред Бул

0
0
213

Двукратният световен шампион Макс Верстапен (Нидерландия) с “Ред Бул” спечели Гран При на САЩ във Формула 1, 19-и кръг от сезона, а неговият тим все титлата при конструкторите. Верстапен триумфира за втора поредна година на пистата в Остин, след като завърши с време 1:42:11.687 час, въпреки катастрофалното спиране в бокса по време на състезанието.

“Това е много труден уикенд за нас. Той определено е посветен на Дитрих. Единственото нещо, което можехме да направим, е да спечелим”, каза Верстапен, имайки предвид смъртта на собственика на компанията “Ред Бул”Дитрих Матешиц.

Макс Верстапен изравни рекорда за брой победи в един сезон, след като постигна 13-и успех. Същото постижение имат германците Михаел Шумахер и Себастиан Фетел.
Втори на 5.023 секунди в Остин завърши седемкратният световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания) с “Мерцедес”, а третото място зае Шарл Льоклер (Монте Карло) с “Ферари” на 7.501.
Испанският пилот на “Ферари” Карлос Сайнц-младши отпадна от надпреварата още в първата обиколка след сблъсък с британеца Джордж Ръсел с “Мерцедес”. Ръсел беше наказан с пет секунди заради инцидента.

Верстапен започна по-добре и изпревари Карлос Сайнц, който се завъртя след сблъсък с Джордж Ръсел и беше принуден да се оттегли. Две влизания на колата за сигурност на пистата не бяха проблем за пилота на “Ред Бул”, но катастрофален питстоп в 36-а обиколка заради проблем с предна гума принуди Верстапен да се смъкне до петото място. След това той се бори, първо с Льоклер, а по-късно и с Хамилтън, за да си върне лидерството шест обиколки преди края на състезанието.

Автомобилът за сигурност влезе в 18-та обиколка, след като Валтери Ботас от “Алфа Ромео” катастрофира, а малко след рестарта отново се върна на пистата след сблъсък между Ланс Строл от “Астън Мартин” и Фернандо Алонсо от “Алпин”.

Инцидентът доведе до дъжд от отломки върху пистата, като пилотите зад двамата успяха да ги избегнат. Строл не успя да завърши състезанието, докато двукратният световен шампион Алонсо остана на пистата. След края обаче испанецът загуби седмото си място, след като стюардите уважиха протеста на съперниците от Формула 1 “Хаас” относно безопасността на колата му.
“Ред Бул” предсрочно взе титлата в шампионата при конструкторите, а на второ място е “Ферари”.

След Гран При на САЩ “Ред Бул” събра 656 точки, а “Ферари” има 469. “Ред Бул” спечели шампионата при конструкторите за пети път след 2010, 2011, 2012 и 2013 година.
Преди състезанието имаше минута мълчание в памет на собственика на “Ред Бул” Дитрих Матешиц, основател на едноименната компания за енергийни напитки, който почина в на 23 октомври. Матешиц беше собственик на австрийския футболен клуб Залцбург и на германския РБ Лайпциг.
Следващият кръг от Формула 1 ще се проведе на 30 октомври в Мексико.