Вече няма кой да спре Верстапен към титлата във Формула 1

0
0
193

Макс Верстапен ще защити титлата във Формула 1. Нидерландският пилот на Ред Бул направи изключително силно състезание, като от 14-о място спечели и Гран при на Белгия. Така “лалето” събра 284 точки, като втори е Серхио Перес (Мексико), Ред Бул – 191, пред Шарл Льоклер (Монако), Ферари – 186, Карлос Сайнс (Испания), Ферари – 171, Джордж Ръсел (Великобритания), Мерцедес – 170, Люис Хамилтън (Великобритания), Мерцедес – 146 и др. До края на сезона остават още осем старта.

На легендарната писта “Спа” Карлос Сайнц (Испания, Ферари) запази първото си място в завой номер 1, а Перес направи бавен старт и моментално отстъпи позиция на Фернандо Алонсо (Испания, Алпин) и Хамилтън. Във втората обиколка 7-кратният шампион обаче направи контакт с болида на испанеца, който го изкара от състезанието и предизвика влизане на автомобил на сигурността.

Макс си проби бързо път на фона на хаоса в челото и в осмата обиколка нидерландският пилот на Ред Бул вече беше на трета позиция, използвайки гумите с мека смес.
Сайнц направи първия си бокс в 12-ата обиколка и това отвори вратата на двата болида на Ред Бул към челото. Испанецът се върна шести с гумите с гумите със средна смес, а Верстапен направи спиране четири обиколки по-късно. Той влезе на трасето пред Перес, но с четири секунди пасив от Сайнц.

Разликата между болидите на Ферари и Ред Бул бе стопена само за три обиколки и в 19-ата Верстапен направи победното изпреварване в състезанието. След като тази работа бе свършена, погледите се насочиха към Льоклер. Пилотът на Ферари не успя да предложи същата скорост и след преполовяването на състезанието бе на седмо място.

До края Льоклер успя да направи две изпреварвания, но получи наказание за превишена скорост в питлейна и завърши шести зад Алонсо. Така той не само загуби точки срещу Верстапен, а и бе изпреварен от Перес в класирането. Световният шампион е първи с 284 точки, следван от своя съотборник със 191 и Льоклер със 186.

Перес финишира със 17.841 секунди зад Верстапен, а Сайнц се качи на третото място на подиума в Белгия. Четвърти класира Джордж Ръсел, пети остана Алонсо, а Льоклер финишира на шестото място.

Снимка: Туитър