Макс Верстапен с пета победа във Формула 1

0
0
180

Макс Верстапен спечели състезанието за Голямата награда на Испания, седми кръг за сезона във Формула 1. Времето, за което той завъртя пълните 66 обиколки, бе 1 час, 27 минути и 57.940 секунди. За световния шампион от последните двe години това бе победа №5 през сезона, като тя дойде напълно безпроблемно. Така както той победи и в Монако преди седмица.

На пистата край Барселона нидерландският пилот на Ред Бул потегли от полпозишън и след като на първия завой влезе пред пилота на Ферари Карлос Сайнц-младши, до края на състезанието караше на чиста писта пред себе си. Така той донесе и седмия пореден успех на Ред Бул от началото на кампанията, с което затвърди пълното надмощие на тима си при конструкторите.

Почетната стълбичка се допълни от британците Люис Хамилтън и Джордж Ръсел от Мерцедес, като Ръсел успя да запази мястото си в битка в последните обиколки с втория пилот на Ред Бул Серхио Перес. Мексиканецът караше с чисто нови гуми в последните десетина обиколки, но нямаше нужното време, за да стопи 9 секунди пасив от младия британец.

Представянето на Хамилтън, който бе определен за “Пилот на деня”, и на Ръсел дава надежди, че през втората половина от сезона Мерцедес може да окаже някаква съпротива на Ред Бул и да създаде някаква интрига за някоя от двете титли – при конструкторите или при пилотите. Хамилтън остана на 24.090 секунди от Ферстапен, докато Ръсел остана на 32.389 секунди. Перес пък финишира на три секунди и половина от Ръсел.

Пети се нареди представителят на домакините Карлос Сайнс, а шести и седми завършиха двамата пилоти на Астън Мартин – канадецът Ланс Строл и испанецът Фернандо Алонсо. Строл бе първият, който остана на повече от минута от Ферстапен, а само завършилите до 12-о място не бяха затворени с обиколка от победителя.

Днешното състезание премина без особени инциденти, за което говори и фактът, че всички 20 пилоти видяха карирания флаг на финала. Освен това очакваният дъжд над Каталуня така и не заваля, което определено лиши надпреварата от допълнителен драматизъм.

Един от малкото по-сериозни инциденти дойде веднага след старта, когато британецът Ландо Норис с “МакЛарън” се заби на един от първите завои в лявата задна гума на Хамилтън. Седекратният световен шампион се отърва без поражения от удара, но предното крило на Норис пострада и той трябваше да влезе в бокса за смяна още в края на първия тур.

Малко преди края на състезанието пък Фернандо Алонсо се размина на косъм със сблъсък с предпазната стена на старт-финалната права. Испанецът имаше по-високо темпо от бившия си съотборник в тима на Алпин Естебан Окон. Французинът опита много опасна маневра в опит да запази позицията си, като едва не извади от трасето Алонсо. Бившият пилот на Рено и Ферари обаче показа, че и на 41 години продължава да има отлични рефлекси и не само се опази от удар, но и размина Окон.