Десета титла за Новак Джокович на “Аустрелиън Оупън”

0
0
345

Новак Джокович триумфира на “Аустрелиън Оупън” за рекорден десети път в кариерата си. На финала великият сърбин срази в балканския сблъсък Стефанос Циципас (Гър) с 6:3, 7:6 (4), 7:6 (5). Така Джокера заслужи 22-ра титла от Големия шлем и се изравни на върха по този показател с рекордьора Рафаел Надал (Исп).
По пътя към трофея в Мелбърн Ноле загуби само един сет – във втория кръг срещу квалификант, а след това срази и Григор Димитров. С триумфа Джокович ще излезе утре на върха в световната ранглиста.

Джокович стартира мача по много по-уверен и агресивен начин, като още във втория гейм той пропусна два брейкбола, а в четвъртия сърбинът стигна до логичния пробив.
Той поведе с 4:1, а на фона на резултата успяваше и с лекота да печели своите подавания, като не даде нито един шанс на своя опонент да се надява на каквото и да е.
Така се стигна до крайното и напълно безпроблемно 6:3 за Новак Джокович в тази първа част.

Вторият сет обаче бе коренно различен. Циципас значително повиши нивото на играта си и мачът наистина заприлича на финал, какъвто всеки фен очаква от мача за титлата на Australian Open.
Циципас заигра с повече увереност, започна далеч по-умело да използва своя бекхенд, а това съвсем логично затрудняваше Джокович.
Двамата така и не стигнаха до точка за пробив в първите девет гейма, а без видима причина на няколко пъти Новак Джокович се изнерви и гневно крещеше към своя щаб, най-вече към личния си треньор Горан Иванишевич.
Най-критичният миг за сърбина дойде в десетия гейм, когато Циципас стигна до сетлоl, но Ноле се измъкна, а след това докара нещата до тайбрек.
Тези бяха и най-изнервените мигове в мача, а това бе спомогнато от публиката, която не пазеше нужната тишина и показваше поведение в пълен разрез с тенис порядките. Това изкара Новак Джокович извън кожата му, като сърбинът красноречиво псуваше към трибуните на родния си език.
Обстановката се отрази на тайбрека, защото за първите девет точки видяхме седем минипробива. Циципас успя да се върне от 2:4 до 4:4, но пък след това изостана с 4;6 и в крайна сметка тайбрекът бе спечелен от Джокович със 7:4.

Въпреки пропуснатите шансове във втория сет, Стефанос Циципас не се смути и започна перфектно третия сет, когато успя да стигне и до първия си пробив в мача, оказал се и единствен.
Гъркът тръгна с 1:0 и най-сетне видя, че Джокович е уязвим, но пък след това не успя да затвърди пробива си и Ноле бързо върна паритета.
Сякаш това бе моментът, който разклати Циципас, защото макар в следващите десет гейма да нямаше нито пробив, нито дори и брейкбол, до гъркът съвсем загуби своята увереност.
Наглед Ноле печелеше доста по-лесно своите подавания, но пък Циципс не се пропука, пращайки и този сет в решителен тайбрек.
В него обаче колебанията на Циципас оказаха влияние, защото набързо резултатът стана 3:0 в полза на Ноле, след това 5:0. От тази позиция той нямаше как да изпусне нещата. 7:5 в тайбрека, 3:0 сета и десета титла от Australian Open.