Словакия хвърли бомбата с победа над Полша

0
0
298

Словакия поднесе най-голямата изненада на Евро 2020, след като победи Полша с 2:1. Отборът на Щефан Таркович предложи качествен футбол. Карол Линети отбеляза единственото попадение за „дружина полска“, a Войчех Шчесни си отбеляза първия автогол в историята на Европейските първенства. Милан Шкриняр оформи крайния резултат в 69-ата минута. Полша игра с човек по-малко в последния половин час, след като на стадиона в “Санкт Петербург” Гжегож Криховяк (62) си изпроси два жълти картона.

Словаците, които по време на подготовката завършиха 1:1 със селекцията на България, първи създадоха напрежение пред съперниковата врата. Само 120 секунди след началото на мача Марек Хамшик центрира в наказателното поле, но защитник на Полша изчисти. В 4-ата минута Роберт Левандовски опита удар, който обаче беше блокиран. В 10-ата Южвяк потърси Рибус, той обаче беше изпреварен и извърши нарушение, което сложи край на атаката на тима му.
Така се стигна до 18-ата минута, когато Словакия поведе в резултата, а попадението беше записано като автогол на Шчесни. Роберт Мак навърза двама съперници, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл. Топката се удари в първо гредата, а след това и във вратаря преди да се озове в мрежата.
В 33-ата мин. Куцка стреля към вратата с глава, а Шчесни улови. Поляците отговориха с далечен изстрел на Криховяк, той обаче не уцели вратата. Неточен беше и опитът на Жиелински малко след това.

Второто полувреме започна с изравнителен гол за поляците. Добра тяхна атака завърши с подаване в наказателното поле към Карол Линети, който отправи удар към далечния ъгъл, а Дубравка не успя да се намеси – 1:1! В 62-ата минута обаче “дружина полска” остана с човек по-малко. Санкционираният с жълт картон през първата част Гжегож Криховяк извърши нарушение срещу противников футболист, а главният арбитър прецени, че трябва да му покаже втори жълт и съответно червен картон. Численото предимство на Словакия бързо даде резултат. След центриране от корнер Милан Шкриняр (69) показа отлична техника и реализира второ попадение във вратата на Полша, което се оказа решаващо.
В добавеното време словаците извадиха голям късмет. Беднарек изскочи на стрелкова позиция, но не уцели вратата. Последва удар на Швидерски, който беше спасен от Дубравка и всичко в този мач приключи.
В другия мач от група F Испания и Швеция играят по-късно тази вечер.