Ман Сити с фамозен обрат над Тотнъм

0
0
247

Манчестър Сити обърна Тотнъм с 4:2 след шоу на Риад Марез, за да се върне към победите и да запази шансове за титлата. “Гражданите” се оказаха с пасив от два гола на почивката след полувреме, в което тимовете не създадоха кой знае какви положения.

След паузата обаче Риад Марез се развихри с два гола и асистенция, а бе замесен и в последното попадение, за да могат шампионите да спечелят една наистина изумителна победа. Ерлинг Холанд също прекъсна мини головата си суша, а и Хулиан Алварес отбеляза. И всичко това без Кевин де Бройне.
Така победителите събраха 42 точки, с 5 по-малко от Арсенал, като имат и мач повече от лидера. Шпорите отново разочароваха, като остават с 33 точки и неособено добри шансове за място в Топ 4. Наскоро те паднаха именно и от Арсенал.

Голямата новина в състава на Сити преди сблъсъка бе оставянето на Кевин де Бройне на пейката. Хулиан Алварес обаче стартира. За гостите се завърна Родриго Бентанкур, а и Кулушевски започна.

Началото бе сравнително спокойно, като и Гражданите също търсеха директния и остър подход, но добрите положения липсваха. Тотнъм се бранеше организирано и подредено. В 19-ата минута Холанд падна твърде лесно след съприкосновение с Ромеро и дузпа не последва.

Последва неточен изстрел на Гюндоган, а двете защити демонстрираха сигурност и имаше няколко важни намеси. Чак в 36-ата минута дойде първият точен удар в мача и той бе за гостите, като Сон стреля с глава и се получи рикошет, но Едерсон внимаваше.

Последва пропуск на Рико Люис, чийто удар бе спасен от Лорис, за да дойдат бурните последни минути на първата част. Първо Холанд получи зад защитата от Марез, но не успя да обработи добре топката и Лорис го затвори. Последва срив в защитата на Сити.

В 44-ата минута лондончани пресираха, топката бе върната към Едерсон, който я подаде лощо към Родри, който притиснат изчисти в краката на Кулушевски и шведът вкара с удар по земята. Това обаче не бе всичко.

В добавеното време на първата част шокът за домакините стана пълен. Кулушевски подаде към Кейн вдясно на наказателното поле, Родри стигна пръв до топката, но капитанът на Тотнъм с шпагат му отне. Последва удар или центриране, Едерсон изби, но на главата на Емерсон Роял, който отбеляза – 2:0 за гостите!

Въпреки очакванията на мнозина Гуардиола не направи смени на почивката, но отборът се хвърли в атака и скоро усилията му дадоха резулат. В 51-ата минута домакините атакуваха на скорост, Марез получи отдясно, измъкна се стигна до аутлинията и подаде високо пред вратата. Там се получи разбъркване, лондончани не успяха да изчистят и Алварес реализира.

Само 2 минути по-късно „Етихад“ изригна, защото Сити изравни. Родри подаде отлично на Марез в наказателното поле, алжирецът отклони успоредно на голлинията към Холанд, който разбира се нямаше как да пропусне – 2:2.

Гражданите веднага се хвърлиха в атака и Марез стреля покрай целта, за да дойде 63-ата минута, когато обратът бе факт, а Лорис пак се издъни. Марез получи на ъгъла на пеналта отдясно, измъкна се и влезе към вратата. Когато сякаш всички очакваха той да опита да нагласи топката на левия си крак и да стреля в далечния ъгъл, нападателят отправи остър удар с десния в близкия ъгъл и отбеляза! Френският вратар отново сбърка фатално. Така за 12 минути и 6 секунди обратът бе факт.

Последваха смени за гостите в опит да преобърнат нещата, но лондончани не стигаха до добри ситуации. Домакините пък потърсиха повече сигурност, като опитваха да владеят повече топката и то без Де Бройне. Те поискаха дузпа за игра с ръка на Ричарлисон в 82-ата минута, но след намесата на ВАР такава нямаше.

В 90-ата минута всичко приключи. Едерсон опита дълго подаване, вместо да избие Лангле леко отклони топката с бедро, но тя мина зад гърба, където Марез се измъкна и технично преодоля Лорис, за да подпечата страхотната победа на отбора си.

Манчестър Сити: Едерсон, Люис (83 Уокър), Стоунс, Аканджи, Аке, Родри, Гюндоган (81 Силва), Марез, Грийлиш, Алварес, Холанд
Тотнъм: Лорис, Ромеро, Дайър, Дейвис (78 Лангле), Емерсон (78 Ричарлисон), Хойберг, Бентанкур (75 Бисума), Перешич (69 Сесеньон), Кулушевски, Сон, Кейн