Севиля – Рома на финала в Лига Европа

0
0
249

Севиля ще има шанса да спечели своята седма купа в турнира Лига Европа, след като елиминира Ювентус с 2:1 след продължения във втория мач. Първият двубой завърши 1:1, при този резултат приключиха и редовните 90 минути в реванша на стадион “Рамон Санчес Писхуан”. Севилци, които са печелили 6 пъти Лига Европа, играха 9 минути в края на продълженията с 10 срещу 11, но издържаха.

Техен съперник на финала на 31 май в Будапеща ще бъде отборът на Рома, който се справи с Байер (Леверкузен) с 0:0 на реванша и отива напред след 1:0 в първия двубой. Така Рома ще играе за втора поредна година европейски финал. Миналата година Жозе Моуриньо и компания триумфираха в Лигата на Конференциите.

На мача в Севиля Войчех Шчесни спаси вратата на Ювентус за първи път в 24-ата минута, след като закова топката на самата голлиния при удар на Лукас Окампос, стрелял след центриране от дясно. Мойс Кен отговори за Юве, след като влезе от дясно в наказателното поле на Севиля, стреля, а стражът Буну отклони топката с крак. Тя се отби в страничната греда и се върна на терена. До края на първата част Севиля изпусна още едно положение, а гол на Старата госпожа беше отменен заради засада на Адриен Рабио.

Гостите нанесоха своя удар в 65-ата минута чрез появилия се като резерва Душан Влахович. Сръбският халф на домакините Милан Бадел сбърка, топката попадна в сънародника му, който напредна. Лоик Баде от Севиля се дръпна една крачка назад, за да не удари топката с ръка, което беше достатъчно за Влахович да вкара топката зад Ясин Буну.

След гола Севиля усили натиска и потърси решение на мача в рамките на 90-те минути. Сусо от свободен удар в 83-ата минута стреля опасно, а пет по-късно Шчесни спаси с крак удар на Брайън Хил при добавка след корнер. Но само 60 секунди по-късно Шчесни извади с една ръка изключително прецизен удар с Ен Несири с глава за радост на своите.

Но само след 6 минути Севиля изравни чрез Хесус Фернандес-Сусо, който изстреля истински снаряд на метър-два пред границата на наказателното поле. Вратарят на Юве Шчесни не видя навреме топката и реагира късно. Иначе Маркос Акуня свърши основната работа за гола, след като отне топката при изнасянето на Ювентус, а щастлив рикошет я прати в краката на Сусо.

Продълженията започнаха с две пропуснати ситуации за Юве, пропилени от Влахович и Федерико Киеза. Но в ответната атака Ерик Ламела засече точно поредното центриране, този път от ляво на Брайън Хил. Капитанът на гостите Данило остана пасивен и позволи на Ламела да вкара втория гол.

Ювентус имаше своите шансове във вторите допълнителни 15 минути, но удар на Костич беше блокиран от Лоик Баде, а Федерико Киеза стреля над гредата секунди след това. Още едно предимство за Юве се появи в 115-ата минута, когато Маркос Акуня от Севиля напусна с два жълти картона.

Рома завърши 0:0 при гостуването си на Байер в Леверкузен и ще спори отново за европейски трофей. Срещата не беше особено, но съдията Славко Винчич вдигна девет жълти картона.

Германският отбор стигна до първи точен удар в осмата минута, изпратен от Керим Демирбай, но Руи Патрисио сигурно улови. В 12-ата минута шут на Муса Диаби срещна горната греда. Домакините продължиха да атакуват при всяка възможност, но защитата на Рома все някак отразяваше атаките им.

След почивката треньорът на Рома Жозе Моуриньо извади контузения Андреа Белоти и пусна Вайналдум, а тимът му почти не оставяше пространства за атаките на Байер. В последните 10 минути иранецът Сердар Азмун и Демирбай имаха прилични възможности, но ударите им не намериха целта.