Реал с нов триумф в Шампионската лига

0
0
534

Винисиус Жуниор вкара единствения гол през второто полувреме и Реал Мадрид победи Ливърпул с 1:0 на “Стад дьо Франс” в Париж, с което испанският първенец спечели 14-ата си купа в Шампионската лига по футбол.

Началото на срещата се забави с повече от 30 минути заради проблеми по сигурността и достъпа на фенове на Ливърпул. Запалянковци от Англия не успяха да влязат на съоръжението навреме заради затваряне на част от вратите, което доведе и до струпване. Органите на реда използваха лютив газ, за да избегнат събирането на още повече хора.

Двата отбора започнаха предпазливо, а първото сериозно голово положение се откри пред отбора на Ливърпул. Тиаго изпрати топка в дълбочина към Джордан Хендерсън, който свали към Трент Александър-Арнолд. Десният бек дриблира в наказателното поле и подаде към Салах, който стреля от границата на наказателното поле, но слабо, тъй като топката го хвана в крачка. Тибо Куртоа спаси този удар, секунди по-късно го направи срещу Тиаго Алкантара и малко след това след удар на Салах от около 12 метра.

Следващото положение дойде в 20-ата минута и отново бе за Ливърпул. Фабиньо подаде в наказателното поле за Садио Мане, който дриблира покрай трима и стреля, а топката бе отбита в дясната странична греда от плонжиралия Куртоа.

Ливърпул бе по-активен в атака през първото полувреме и следващото положение отново бе за “червените”. Ибрахима Конате проби през центъра и подаде за Александър-Арнолд по дясното крило, а той центрира за Салах. Египтянинът посрещна топката с глава в близост до дузпата и уцели вратата, но в същото време и стража на мадридчаните право в ръцете.

Реал Мадрид създаде първото си добро положение едва в 43-та минута. Голямо объркване в защитата на Ливърпул и поредни рикошети на Алисон Бекер, Ибрахима Конате и Фабиньо изпратиха топката до Карим Бензема, който преодоля оставения в ролята на вратар Анди Робъртсън. Положението бе гледано дълго време на системата за видеоповторения (ВАР) и в крайна сметка главният съдия Клеман Тюрпен не призна гола за редовен. Причината най-вероятно се крие в паса напред от Федерико Валверде, когато Бензема бе в засада, въпреки че в последствие топката рикошира във Фабиньо и чак тогава стигна до французина. Положението си остана спорно за двете фенски бази и тази на Реал Мадрид освиркваше съдията в секундите до края на първото полувреме, което завърши при равенство 0:0, с категорична доминация на Ливърпул и с отменен гол на испанците.

Въпреки че това попадение не бе признато, Реал Мадрид успя да вкара ново в 59-ата минута с бърза контраатака. Мохамед Салах направи пропуск за Ливърпул и контрата остави четиримата защитници на Ливърпул срещу нападателите на Мадрид, а те разиграха отлично ситуацията. Федерико Валверде овладя в половината на “червените”, напредна по дясното крило и подаде за Винисиус Жуниор на далечна греда, а бразилецът вкара с лекота в опразнената врата за 1:0 в полза на испанския шампион. Това се оказа и единственият точен удар за Реал в мача.

Ливърпул опита да натисне след попадението и стигна до две положения за Салах. В първото египетският нападател стреля по диагонал и Куртоа плонжира за спасяването, а във втория случай голамйсторът на Ливърпул стреля от много малък ъгъл и стражът на Реал Мадрид отрази с крак.

Английският вицешампион натисна в последните 15 минути, в които на терена се появи и четвърти нападател – Роберто Фирмино. Именно той създаде едно положение в 81-та минута, когато проби по крилото и върна на границата на наказателното поле за Наби Кейта, който обаче стреля далеч от вратата. Секунди по-късно Куртоа направи и най-доброто си спасяване, след като изби много коварен шут на Салах от дясно на нападението.

Ливърпул натискаше до края, но по-добрите положения бяха за Реал на контраатака. До повече попадения не се стигна и така испанският шампион триумфира с 14-ата си титла на Европа.