Нидерландия разби Македония, Австрия почти елиминира Украйна

0
0
253

Фаворитът в група С Нидерландия разби Северна Македония с 3:0. “Лалетата” бяха сигурни за класирането си на 1/8-финалите, докато западните ни съседи знаеха, че нямат шанс да стигнат до елиминациите. Това беше специален мач за капитана на македонците Горан Пандев, който изигра последната си среща с националната фланелка, а най-вероятно и въобще във футболната си кариера, тъй като договорът му с Дженоа няма да бъде продължен. 37-годишният Пандев игра точно 20 години за националния си отбор.

В 9-ата минута именно Пандев пусна към Трайковски, който веднага преодоля Мартен Стекеленбург с прецизен изстрел, но страничният съдия показа, че има засада. Играта се задържа в центъра на терена и то на ръба на грубостите, но в 25-ата минута Нидерландия откри. След контраатака по учебник Дониел Мален подаде към Мемфис Депай, той го изведе в коридор, но веднага топката му беше върната около дузпата и новият нападател на Барселона прати кълбото в мрежата.

Само пет минути след почивката “лалетата” реализираха втори гол. Депай получи отляво на наказателното поле и с остро подаване намери Джини Вайналдум, който нямаше как да сбърка от метър. В 58-ата минута Вайналдум отбеляза втори гол, след като Мален “чукна” технично топката към Депай зад гърба на защитата. Той стреля, но ударът му беше париран. Топката обаче попадна в краката на капитана на Нидерландия, който наскоро подписа с ПСЖ, и последният стреля точно за 0:3.
В 67-ата минута Верхост можеше да реализира веднага след като се появи на терена, но тресна напречната греда. Минута по-късно големият лидер на Северна Македония Горан Пандев беше заменен и изпратен от всичките си съотборници и от опонентите от Нидерландия. Той символично предаде капитанската лента, а от трибуните на крака го изпратиха с аплодисменти премиерът на Северна Македония Зоран Заев и бившият му съотборник в Интер Уесли Снайдер. А съотборниците му пък му направиха шпалир.
До края селекционерът на “лалетата” Франк де Бур даде шанс на млади надежди да запишат минути на Евро 2020.

В другия мач от групата Австрия победи Украйна с 1:0 и така с 6 т. зае второто място в крайното класиране. На “Арена Национал” в Букурещ младокът Кристоф Баумгартнер (21) донесе заслужен успех на Бундестима, който си осигури осминафинал срещу Италия на „Уембли“. Австрия всъщност се нуждаеше от победа, за да продължи напред, докато ремито устройваше съперника. Украинците до голяма степен отпаднаха, защото трудно ще стигнат 1/8-финал с 3 т. Както е известно, за топ 16 място намират четири от шестте най-добри трети отбора. А историята сочи, че за първи път австрийците преминават групите на европейски футболни финали, като това е втората им победа в цялата история. Сега им предстои мач в Лондон срещу отбора, който се намира в най-добрата форма.