Меси и Мбапе се разправиха с Марсилия

0
0
207

Лионел Меси и Килиан Мбапе изведоха Пари Сен Жермен до победа с 3:0 срещу големия си съперник за титлата във френското първенство по футбол Олимпик Марсилия. Така столичният тим поведе с осем точки в класирането на Лига 1 след 25 мача.

Мбапе, който загуби срещу Меси на финала на световното първенство по футбол в Катар, се разписа два пъти и изравни Единсон Кавани на върха в класацията на реализаторите на Пари Сен Жермен с 200 гола. Аржентинецът също вкара в неделя вечер и вече има 700 в клубния футбол.

Марсилия опита да пресира и да атакува Пари Сен Жермен в началото на мача, но домакините бяха наказани на контра след четвърт час игра. Меси подаде извеждащ пас на Мбапе, който влезе в наказателното поле и преодоля Пау Лопес за 1:0. Четири минути по-късно двамата размениха ролите си, като този път французинът асистира на аржентинския си съотборник и той вкара втория гол пред рекордната за Лига 1 публика от 65 800 души.

Меси и Мбапе пропуснаха по едно чисто положения в следващите минути, но третото попадение не закъсня твърде много. В 55-ата домакините от Марсилия отново бяха хванати на контра и Мбапе беше точен за крайното 3:0 с 16-ия си гол за сезона.

А довечера Париж отново ще бъде център на световния футбол, когато ФИФА ще раздаде наградите The Best на церемония, на която Лионел Меси може да продължи да пише своята история. След доминиране и внушителни резултати, невиждани досега за приза „Златната топка“, който Бълхата спечели 7 пъти, той може да повтори този факт след няколко часа.

Меси ще се състезава с Килиан Мбапе и Карим Бензема за признанието за най-добър футболист на ФИФА за годината. На 18 декември, последната дата, която влиза в рейтингите на FIFA, за да избере своите победители в тази класация.

Няколко часа преди това Меси ще се срещне с Жоан Лапорта, след като играчът отряза настоящия си клуб за нов договор, а нито един играч на Реал Мадрид няма да присъства на галата. Журналистът Фабрицио Романо и испанският вестник Mundo Deportivo не се съмняват, че Меси ще вземе The Best 2022 и този факт ще го превърне в жива история на трофея.

Основан през 2016 г. и с имена като Кристиано Роналдо или Роберт Левандовски като топ победители, Лионел Меси е на часове от втората си награда The Best, след като спечели през 2019 г. Единственият играч, номиниран за всяко издание на наградите, той ще се нареди, както се случва и за Златната топка, сред най-титулуваните с наградата The Best.

Това би бил вторият The Best за Меси, като той ще изравни Кристиано Роналдо и Роберт Левандовски по този показател, но с голяма разлика: никой не е натрупал повече точки в гласовете или в общата таблица с награди, пише “Труд”. Лео е три пъти втори и веднъж е завършил на подиума за наградата на ФИФА. Церемонията започва в 22:00 ч.