Меси с мач №1000, Аржентина на 1/4-финал на Световното

0
0
254

При победата над Австралия с 2:1, която класира Аржентина за 1/4-финал на Световното, Лионел Меси се превърна в един от малцината футболисти в историята, изиграли поне 1000 мача в професионалната си кариера.
Зад този огромен брой двубои стои главозамайваща статистика, свързана с представянето на нападателя. Той има внушителните 789 попадения, към които се прибавят и 348 асистенции. Така Меси има директен принос за общо 1137 голове в своята кариера. Това означава, че Бълхата бележи по гол на всеки почти 104 игрови минути. Ако към попаденията се причислят и асистенциите му, то Лео прави едното от двете на всеки 72 игрови минути. За 1000 мача той има цели 683 победи, 191 равенства и само 126 загуби. В тях аржентинецът е спечелил изумителните 41 трофея на клубно и национално ниво.

“Важното е, че продължаваме. Когато работим като колектив, можем да стигнем далеч. Никой не иска да си тръгва оттук. Започнахме трудно в този турнир и става все по-трудно”, коментира Меси след двубоя, в който той откри резултата.

“Радвам се, че контролирахме мача. Играхме по-добре от съперника. Можехме да отбележим и още голове. Имаше леко отпускане в последните 15 минути и ни върнаха един гол, но в края и ние имахме още шансове. Беше тежък мач“, каза още капитанът на южноамериканците, който продължава са пише история.
Същевременно седемкратният носител на “Златната топка” задмина легендарния Диего Марадона по голове за Аржентина на световни финали. Нападателят на ПСЖ вече има девет попадения. Пред него е само Габриел Батистута с 10.

Любопитно е и друго постижение на аржентинеца. Той изпревари подобри рекорда на еквадореца Иван Уртадо за южноамериканец с най-много мачове за страната си. Тези на Лео за Аржентина вече са 169. Според ФИФА световният рекорд се държи от Бадер Ал-Мутве, който има 196 мача за националния тим на Кувейт.