Лудогорец докосва групите на Лига Европа

0
0
269

Лудогорец постигна минимална победа с 1:0 над литовския шампион Жалгирис в първи мач от плейофния кръг на турнира Лига Европа. Разградчани изиграха едно вихрено първо полувреме, в което рано-рано откриха резултата благодарение на автогол. След това три пъти удариха гредите, изпуснаха още 2-3 чисти ситуации.
Но в крайна сметка при едно второ полувреме с доста по-нисък интензитет резултатът се запази и литовците си тръгнаха с удобна възможност да преодолеят Лудогорец. Реваншът е на изкуствения терен във Вилнюс другата седмица.
Голмайстор номер 1 на българския национален отбор Димитър Бербатов седна на трибуните на стадиона, за да гледа срещата.

Лудогорец започна шеметно срещата и още в 110-ата секунда на срещата вече водеше с 1:0. Защитникът на гостите Иван Татомирович си вкара автогол, след като отклони с глава топката след остро центриране от свободен удар на Кирил Десподов. Атаките продължиха и в 10-ата минута от три метра Игор Тиаго прати топката в ръцете на вратаря. Само след още три минути Десподов уцели гредата, след като изпълни свободен удар.

Минута след това разградчани удариха за втори път гредата, този път чрез Антон Недялков, засякъл с глава центриране на Десподов от ъглов удар. В 29-ата минута Десподов стреля от 3 метра в гредата, просто невероятен пропуск на празна врата след подаване на Бърнард Текпетей.

Поведението на двата отбора до края на първото полувреме не се промени и разградчани бяха отборът, който създаваше интересните опасности. Но вратарят на Жалгирис имаше късмета да не вади повече топката от мрежата до края на полувремето.

След почивката гостите от Литва излязоха малко по-напред по терена, създадоха и няколко атаки. В 58-ата минута изпълниха и първия си корнер, но Ойевуси с глава стреля над гредата от 4-5 метра. Но в 60-ата минута Лудогорец пропусна нова възможност и пак мрез Игор Тиаго. Кирил Десподов от корнер сложи топката на главата му, но бразилецът я заби в земята и оттам тя излезе в аут.

В 65-ата минута гостите по чудо не изравниха. Бразилецът Ронан Оливейра получи топката на лявото крило, с един финт принуди легналия на шпагат Сисиньо да отлети към аутлинията и стреля. Но притичалият Антон Недялков подложи крак и спаси сигурен гол.

В 88-ата минута при опит да овладее топката резервата Матиас Тисера атакува прекалено грубо вратаря на гостите и му разби носа и скулата. Гретмонас трябваше да продължи играта с тампони в носа и бинтована глава.

В 98-ата минута Десподов направи още един пропуск, след като беше изведен по диагонала сам срещу вратаря на гостите. Крилото на лудогорци напредна, влезе в наказателното поле и стреля по диагонала. Вратарят Гертмонас обаче спаси с крак. Пред Десподов имаше опция да комбинира с Жоржиньо Интима, който реагира разочаровано, че е пропуснат за подаването.
Припомняме, че “орлите” играят за този турнир, след като отпаднаха от Шампионската лига.