Ливърпул с късна победа над бойкия Аякс

0
0
202

Ливърпул си отдъхна с късен гол на облекчението и пречупи Аякс в Шампионската лига с 2:1. Бранителят Жоел Матип вкара с глава в 89-ата минута, след като домакините натискаха и пропускаха, а топката сякаш не искаше да влезе във вратата на съперника. Тя сякаш не пожела да го стори и при удара на Матип, изчистен от бранител, но – зад голлинията, което технологията отчете и помогна на арбитъра Артур Диаш от Португалия.

Преди това Мохамед Салах даде аванс на домакините в 17-ата минута, а до почивката Ливърпул трябваше да вкара още. Вместо това получи гол с първия удар на съперника – суперталантът от Гана Мохамед Кудус изравни красиво.

Отборът на Юрген Клоп, който загуби катастрофално с 1:4 от Наполи в първия кръг на груповата фаза, тръгна напред и бомбардира съперника с общо 23 удара, уцели греда, топката минаваше встрани, спасяваше и вратарят Ремко Пасвеер. Дейли Блинд пък пропусна в 74-ата минута с втория удар да вкара втори гол за Аякс, като топката облиза гредата.
И така дойде мигът на Матип, а Ливърпул и “Анфийлд” си отдъхнаха.
Другият мач от тази група А бе отложен за тази вечер – Рейнджърс приема Наполи.

В група В и двата мача имаха изненадващ изход. Леверкузен удари Атлетико Мадрид с 2:0 на свой терен с голове на Роберт Андрих и Муса Диаби. Германците не вървят никак добре в първенството, загубиха и на старта на групите в турнира от Брюж.
А белгийците са на път да върнат лентата към славната си европейска история. Те направо пометоха Порто навън с 4:0 (Жутгла, Сова, Сков Олсен и Нуса с головете), с което имат вече 6 точки и смело гледат към елиминациите. А Брюж никога не е стигал до тях, откакто турнирът е в този си формат. Историята сочи, че тимът има два европейски финала – в Купата на шампионите и Купата на УЕФА, загубени от Ливърпул през 70-те.

В група D друг исторически тим – Айнтрахт, записа първата си победа в турнира на шампионите от 62 години. Германците спечелиха навън срещу Марсилия с 1:0 (Линдстрьом). За последен път те бяха записвали успех в надпреварата за шампиони през сезон 1959-60 г. в двата полуфинала срещу Рейнджърс, а след това губят финала от Реал с 3:7.