Колорадо вкара 9 на Аризона, Донской с рекорд

0
0
342

Колорадо Авеланш срази като домакин Аризона Койотс с 9:3 и така записа 12-и пореден мач, в който успява да вземе поне една точка. Последната загуба на тима дойде точно срещу Аризона с 2:3 на 9 март, след което тимът записа 10 победи и 2 загуби след продължение и дузпи. Интересното е, че едно от двете поражения дойде отново срещу “койотите” с 5:4 след дузпи.
Тази нощ обаче Колорадо си върна тъпкано на съперника като му вкара цели 5 гола още в първата третина. В герой за домакините се превърна Йонас Донской, който отбеляза хеттрик само 7,31 минути след началото на срещата. Постижението на финландеца е най-добро в историята на “лавините” и осмия най-бърз хеттрик от започване на даден мач в историята на НХЛ. Освен трите гола Донской, записа и асистенция в края на мача.
Съотборниците му Габриел Ландеског и Мико Рантанен записаха по три точки за успеха. Ландеског вкара на два пъти и подаде за един от головете, докато Рантанен се разписа веднъж и направи две асистенции. Два пъти за успеха се разписа и Андре Бураковски, а Пиер-Едуард Белмар се отчете с гол и асистенция. С по две подавания за головете тази нощ се отличиха Нейтън МакКинън и Самюел Жирар.

Вратарят на домакините Филип Грюбауер отрази 28 шайби, за да запише своята 22-а победа през сезона. Така той поведе в тази класация пред стража на Тампа Бей Андрей Василевски, който е с 21 успеха. Немският вратар на Колорадо е начело и на друга престижна класация, тази за най-малко допуснати голове средно на мач. Той е инкасирал по 1,78 попадения, с което води пред Кейси ДеСмит (Питсбърг Пенгуинс) с 1,91 и Василевски с 1,99.
Колегата му на вратата на Аризона Адин Хил нямаше неговия успех и след като допусна 4 гола от 10 изстрела, бе заменен само 6 минути след началото на срещата. За влезлия на негово място Иван Просветов това бе дебютен мач в НХЛ и той записа 23 спасявания.

Головете за Аризона бяха дело на Майкъл Бънтинг, за когото това бе първо попадение през сезона, Оливер Екман-Ларсон и Конър Гарланд. Загубата остави “койотите” на пето място в Западната дивизия с 37 т., само на точка от четвъртото място, което се заема от Сейнт Луис Блус и дава право на участие в плейофите този сезон. С победата си пък Колорадо излезе начело в Западната дивизия и стана четвъртият отбор достигнал границата от 50 точки през кампанията.

Класирането в NHL след тази нощ:

Централна дивизия: Тампа Бей Лайтнинг 50т./ Флорида Пантърс 50т./ Каролина Хърикейнс 49т./ Нешвил Предаторс 39т.
Източна дивизия: Вашингтон Кепиталс 50т./ Питсбърг Пенгуинс 48т./ Ню Йорк Айлендърс 48т./ Бостън Брюинс 41т.
Северна дивизия: Торонто Мейпъл Лийфс 49т./ Уинипег Джетс 46т./ Едмънтън Ойлърс 45т./ Монреал Канейдиънс 39т.
Западна дивизия: Колорадо Авеланш 50т./ Вегас Голдън Найтс 49т./ Минесота Уайлд 44т./ Сейнт Луис Блус 38т.