Боряна Калейн с втори медал на Световните игри

0
0
629

Боряна Калейн спечели сребърен медал на финала на лента в турнира по художествена гимнастика на Световните игри в Бирмингам (САЩ).
Българката, която вчера стана шампионка на обръч, изигра отлично композицията си с лента и с оценка от 32.650 точки взе среброто. Шампионка стана Даря Атаманов от Израел с 32.750 точки, а трета се нареди Виктория Оноприенко (Украйна) с 31.750 точки.

Калейн, която е гимнастичка №1 в Европа за 2021 г., допусна грешка на финала на бухалки и остана четвърта на уреда с 31.350 точки, а втората българка Ева Брезалиева зае петото място с 30.600 точки. Първа на бухалки е италианката София Рафаели с 33.050 точки, пред Даря Атаманов с 32.650 и Екатерина Веденеева (Словения) с 32.200 точки.

Боряна Калейн има и пето място на финала на топка вчера, след като също направи грешка и това я лиши от медал.
Калейн получи най-висока оценка в квалификациите на лента – 32.700 а Брезалиева имаше доста неточности и остана 16-а с 27.500. В пресявките на бухалки българките бяха съответно трета и четвърта с 31.800 и 31.300 точки.

Този голям спортен форум е генерална репетиция за Световното първенство в София от 14 до 18 септември. Световните игри са за спортове или дисциплини, които не намират място в Олимпийската програма, затова няма многобой, а само квалификации и финали на отделните уреди. Съдия за България на турнира е Филипа Филипова.

В турнира по спортна аеробика в категория тройки световните шампиони от Баку 2021 Дарина Пашова, Антонио Папазов и Тихомир Баротев останаха пети в квалификациите с 19.344 точки и не успяха да се класират за финала, където участват първите четири тройки от пресявките.
Титлата спечелиха представителите на Унгария с 20.977 точки.

Така до момента на Световните игри в САЩ България има три медала – злато и сребро на Боряна Калейн и бронз на смесената двойка по аеробика Ана-Мария Стоилова и Антонио Папазов.