Холанд с грандиозно представяне в ШЛ

0
0
226

Безпощаден Манчестър Сити се класира за 1/4-финалите на Шампионска лига, след като на реванша на “Етихад” разби със 7:0 РБ Лайпциг и с общ резултат 8:1 елиминира германците.
Под светлините на прожекторите беше Ерлинг Халанд, който заби фамозните пет гола в сблъсъка, като още през първото полувреме се отчете с хеттрик. След това точен беше и Илакй Гюндоган, преди норвежкото голово чудовище тотално да съсипе клетите “Бикове”.

Наказателната акция на Халанд продължи между 54-ата и 58-ата минута, с което той влезе в историята на Шампионска лига. Нападателят се превърна в най-младия футболист с 30 гола в турнира (вкарани в 25 срещи), като постигна това още с второто си попадение в мача. Крайният резултат оформи Кевин Де Бройне в края.

Халанд се нареди и до Лео Меси, който до този момент беше единственият футболист в турнира с пет гола в елиминационен мач. За целия сезон във всички турнири норвежецът вече има и пет хеттрика, което е с три повече от всеки друг играч в петте големи европейски лиги.

Пеп Гуардиола направи една промяна от победата с 1:0 над Кристъл Палас във Висшата лига в събота – Кевдин Де Бройне зае мястото на Фил Фодън. Това позволи на Бернардо Силва да действа в по-предни позиции.
Марко Розе също беше предприел само една корекция от двубоя с Борусия Мьонхенгладбах (3:0), след като Андре Силва отстъпи мястото си на Кевин Кампъл. Лошата новина за гостите беше отсъствието на Кристофър Нкунку, който преди две години отбеляза хеттрик на “Етихад” при 6:3 за домакините в груповата фаза.

От другата страна Ерлинг Халанд, който работи с Розе в Борусия Дортмунд, имаше зашеметяваща статистика преди двубоя – 17 гола в 11 домакински мача в Шампионска лига. Германците обаче пристигнаха в Англия в серия от 5 поредни срещи без загуба в турнира (4 победи и 1 равенство), което е най-дългата им серия от сезон 2019/20, когато стигнаха до 1/2-финалите.
В Шампионската лига Сити беше непобеден в 23 поредни домакински мача, от които спечели 21 и съчетано с головата форма на Халанд у дома, РБ Лайпциг изглеждаше обречен. И Сити започна сблъсъка мощно. Още в 3-ата минута хубаво изпълнение на Илкай Гюндоган не попадна в целта. Малко след това Ерлинг Халанд беше изведен сам срещу Янис Бласвих, но вратарят излезе, скъси ъгъла и успя да спре норвежкия голаджия.

Натискът на английския шампион продължи и в средата на полувремето домакините получиха дузпа за игра с ръка на Бенямин Хенрихс. Наказателният удар беше отсъден след намесата на ВАР и ядоса гостите, но решението на съдиите беше категорично. Зад топката застана Халанд, който стреля в долния десен ъгъл, вратарят хвана посоката, но не и топката – 1:0!
Само 120 секунди по-късно “Гражданите” удвоиха преднината си. Халанд свали към Кевин Де Бройне, който отправи истински снаряд и едва не счупи горната греда. Топката се върна в Халанд, който нямаше как да сбърка пред опразнената врата и с глава покачи на 2:0!

След малко повече от половин час игра, Халанд можеше да наниже хеттрик, но Бласвих отрази. След това и РБ Лайпциг пропусна голова възможност. Едерсон напусна наказателното си поле и спъна Тимо Вернер, но реферът Славко Винчич (Словения) отсъди фаул на нападателя и му показа жълт картон, въпреки че можеше да даде нарушение за гостите и да изгони вратаря на “Гражданите”.
След това Бласвих с блестящо спасяване отказа Гюндоган, но в края на полувремето Сити сложи точка на спора. След изпълнение на корнер, Рубен Диаш засече с глава, топката падна на голлинията, където дебнещият Халанд я бутна зад голлинията и този път оформи хеттрика си – 3:0 за Сити!

След почивката рециталът на англичаните продължи с пълна сила и в 49-ата минута Гюндоган най-накрая се разписа след пропуските от първото полувреме. Той направи двойно подаване с Джак Грийлиш, финтира защитник и с шут по земя преодоля Бласвих за 4:0!
В 54-ата минута Халанд се разписа за четвърти път в двубоя. Де Бройне центрира от корнер към близката греда, Бернардо Силва продължи, след което Хaланд засече с глава. Бласвих изби, но след това норвежецът направи добавка за 5:0!
В 58-ата минута норвежецът отново беше точен, след като направи добавка при спасяване на вратаря и вкара петия си гол в мача! След това Халанд беше сменен с Хулиан Алварес и обра овациите от “Етихад”. Крайният резултат оформи Де Бройне в 92-ата минута с великолепен удар от дистанция.

Манчестър Сити – РБ Лайпциг 7:0
Голмайстори: 3:0 Халанд (22-д, 24, 45+2), 4:0 Гюндоган (49), 6:0 Халанд (54, 57), 7:0 Де Бройне (90+2)

Манчестър Сити: Едерсон, Стоунс (64-Гомес), Аканжи, Диаш, Аке, Родриго (64-Филипс), Де Бройне, Гюндоган (55-Марез), Силва, Грийлиш (55-Фодън), Халанд (63-Алварес)
Мениджър: Пеп Гуардиола

Лайпциг: Бласвих, Хенрикс (80-Клостерман), Орбан, Гвардиол, Раум, Леймер, Кампъл, Собослай (72-Олмо), Айдара (63-Симакан), Форсберг (63-Андрезиньо), Вернер (62-Поулсен)
Треньор: Марк Розе

Манчестър, ст.: “Етихад”
Съдия: Славко Винчич (Словения)
Жълти картони: Де Бройне, Аканджи (Сити); Хенрихс, Вернер (Лайпциг)