Каква драма: Хърватия излъга Япония след дузпи

0
0
185

Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното след победа над Япония с изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1, а при дузпите хърватите спечелиха с 3:1, след като вратарят Доминик Ливакович спаси три от ударите на японците. На стадиона беше и пищната хърватка Ивана Кнол, която нашумя на Мондиала с дълбокото си деколте.

За място в топ 4 финалистът от предишното Световно очаква победителя от срещата Бразилия – Република Корея. Двата тима излизат по-късно тази вечер.

Японците опитаха преса в началните минути и затрудниха максимално хърватите в изнасянето на топката. В 3-ата минута Шого Танигучи засече с глава центриране от дясно, но стреля встрани от вратата.
Постепенно хърватите овладяха средата на терена и имаха своите шансове, но на два пъти Бруно Петкович и Андрей Крамарич не успяха да нанесат точен завършващ удар.
В 43-а минута Япония поведе след разбъркване в наказателното поле. Хърватски защитник не успя да изчисти добре, а капитанът Мая Йошида намери Даизен Маеда, който без забавяне прати топката в мрежата – 1:0 за японците.

Хърватия възстанови равенството десет минути след почивката. Деян Ловрен центрира от дясно и Иван Перишич с майсторски удар с глава прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 1:1. Това е шести гол за Перишич при трите му участия на световни първенства, с което се изравни с хърватската легенда Давор Шукер.
В 63-ата минута Лука Модрич стреля мощно от 22-а метра, но Гонда прояви рефлекс и изби в корнер. Перишич можеше да отбележи втори гол за своя тим в 77-а минута, но след негов шут защитник на Япония успя да отклони топката в корнер.
До края на редовното време и двата отбора предпочетоха да не рискуват и търпеливо изчакаха продълженията.

Предпазливите действия продължиха и в допълнителните 30 минути, като Япония имаше една ситуация след индивидуален пробив на резервата Минамино, който стреля от границата на наказателното поле, но вратарят Ливакович отрази.
В самия край на продълженията влезлият на мястото на Лука Модрич – Ловро Майер, получи шанс за удар, от дъгата, но не уцели вратата и двубоят бе решен след изпълнение на дузпи.

Там в герой за хърватите се превърна вратарят Доминик Ливакович, който спаси три дузпи на Минамино, Митома и Йошида. За хърватите пропуск направи само Ливая, а точни от бялата точка бяха Влашич, Брозович и Пашалич.

Япония – Хърватия 2:4 (1:3 при изпълнението на дузпи, 1:1 (1:0) в редовното време и продълженията)
голмайстори: 1:0 Даизен Маеда 43, 1:1 Иван Перишич 55