Фамозно: Хърватия изхвърли Бразилия от Мондиала

0
0
300

Хърватия се класира за 1/2-финалите на Мондиала, след като победи Бразилия след дузпи. На стадион “Едюкейшън Сити” в Ал Райан. Редовното време на срещата завърши 0:0, а при продълженията двата отбора си размениха по едно попадение. В края на първото добавено време “Селесао” разпечата вратата на хърватите, благодарение на Неймар (105+1), който се изравни по голове с легендата на южноамериканците Пеле. Двамата вече имат 77 гола на върха при реализаторите. Така 5-кратният световен шампион се виждаше в топ 4. “Шахматистите” обаче успяха да изравнят, след като Бруно Петкович (117) се разписа с удар от 20 метра и рикошет в крака на Маркиньос. При дузпите Доминик Ливакович хвана удара на Родриго, а Маркиньос, който се превърна в грешник, уцели гредата. А безгрешните “ватрени” стигнаха до полуфиналите за втори пореден Мондиал.
Така Хърватия ще се изправи срещу победителя от другата четвъртфинална среща по-късно днес, а именно Нидерландия – Аржентина.

Двубоят започна по-добре за “Селесао”, които създадоха първата интересна ситуация в петата минута. Винисиус Жуниор напредна отляво и отправи техничен фалцов изстрел по диагонала. Ударът му обаче нямаше необходимата сила и топката бе уловена безпроблемно от Доминик Ливакович.
Хърватите обаче отговориха подобаващо в 13-ата минута. Иван Перишич засече острото подаване от Йосип Юранович в наказателното поле, но насочи топката твърде вляво от вратата.
В 20-ата минута бразилците пропуснах отличен шанс да поведат. Комбинация от бързи подавания завърши с шут Винисиус от около точката на дузпата, но опитът му беше блокиран от защитата на “шахматистите”.
Последваха равностойни минути, в които двата отбора не успяваха да сътворят нищо в атака и интересните положения пред вратите на Доминик Ливакович и Алисон липсваха.
В 42-ата минута Неймар отправи изстрел от пряк свободен удар. Топката рикошира коварно в стената, но Доминик Ливакович успя да я улови безпроблемно. Така първото полувреме завърши без отбелязани голове.

В началото на втората част Бразилия сътвори няколко опасности в наказателното поле на “шахматистите”, а при една от тях Йосип Юранович игра с ръка в наказателното поле. Съдията Майкъл Оливър се консултира с ВАР и прецени, че няма причина да бъде посочена бялата точка.
В 55-ата минута Неймар бе изведен в коридор зад гърба на защитата и шутира по диагонала по земя. Доминик Ливакович обаче запази хладнокръвие и спаси.
Натискът на Бразилия се засили и в 66-ата минута Лукас Пакета нахлу в наказателното поле и шутира. Доминик Ливакович обаче отново бе безгрешен.
В 76-ата минута вездесъщият в този мач Ливакович направи още едино спасяване. Този път Ричарлисон изведе добре Неймар. Звездата на ПСЖ шутира от малък ъгъл, но вратарят на хърватите отново не позволи да се стигне до промяна на резултата.
В следващите минути ситуациите отново бяха пред хърватската врата, но Бразилия не успяваше да стигне до гола и се стигна до продължения.

В края на първото добавено време “Селесао” най-накрая разпечата вратата на Ливакович. Поредна бразилска атака с редица къси пасове. На голова позиция се оказа Неймар и от малък ъгъл успя да прати кълбото във вратата.
В 117-ата минута хърватите изравниха, благодарение на Петкович. Мислав Оршич проби отляво към наказателното поле и центрира по земя. На точката на дузпата бе Петкович, който с удар с левия крак порази вратата на Алисон след рикошет в крака на Маркиньос.

При изпълненията на дузпи Никола Влашич, Ловро Маер Лука Модрич и Мислав Оршич бяха точни за “шахматистите”. За “Селесао” пък се разписаха само Каземиро и Педро, но пропуските на Родриго и Маркиньос напълниха очите на бразилските фенове със сълзи.