0
0
432

Люис Хамилтън триумфира в Гран при на Испания. Пилотът на Мерцедес записа 98-ия успех с изключителна тактика. Той изпревари основния си конкурент Макс Верстапен (Нид, Ред Бул) в самия край. Британецът спря хронометъра за 1:33:07:683 часа, като пое лидерството едва 6 тура преди карирания флаг.
“Благодаря на екипа. Без тях нищо няма да се случи”, скромничи 7-кратният световен шампион. “Това преследване беше доста забавно. Разстоянието се скъсяваше, но не можех да изпреваря. След това рискувахме с втори стоп, а рискът се отплати. Благодаря на всички в отбора”, допълни той.
За британеца това бе 3-а победа през сезона, с която изравни и рекорда на Аертон Сена по поредни победи на една и съща писта – вече 5 в Барселона.

На старта Макс поведе колоната и контролираше нещата именно 60 обиколки. Той избра стратегия с едно влизане в бокса, а Хамилтън с две и между 40-а и 60-а обиколка стопи 20 сек. аванс, за да задмине и “лалето”. Верстапен, който финишира на 15,841 сек., все пак взе точката за най-бърза обиколка. “Когато разбрах, че влиза в бокса за втори път, знаех, какво ще се случи”, призна Макс. Третото място в Каталуния зае Валтери Ботас (Фин, Мерцедес) на 26,610 сек. “Льоклер ме изпревари в първата обиколка и това ми съсипа състезанието”, каза Ботас.
По-натам в класирането следват Шарл Льоклер, Серхио Перес, Даниел Рикиардо, Карлос Сайнц, Ландо Норис, Естебан Окон и Пиер Гасли, който запълни топ 10.

Хамилтън води в класирането с 94 т., пред Верстапен 80, Ботас 47 и др. Следващата спирка на Формула 1 е на 23 май в Монако.