Люис Хамилтън с победа №100 във Формула 1

0
0
404

Люис Хамилтън влезе в историята на Формула 1 и по още един показател. 7-кратният световен шампион записа победа №100 в авторитетна надпревара. Британският пилот на Мерцедес триумфира за Гран при на Русия.
Втори завърши Макс Верстапен, който си проби път от последната позиция заради наказание, за да се качи на подиума. Трети се нареди Карлос Сайнц, който имаше всички шансове за победа след силното начало, но грешки в бокса го лишиха от възможността да се бори за първи успех като пилот на Ферари.

А традицията пилот на Мерцедес да печели всяко едно състезание на пистата в Сочи продължи по възможно най-драматичния начин. Хамилтън постигна 100-ата си победа, след като в самия край изпревари изгряващата звезда Ландо Норис. Последният тръгна за първи път в кариерата си от челната позиция на стартовата решетка и бе лидер през почти цялото време, но в края реши да не сменя гумите си, въпреки проливния дъжд, което му изигра лоша шега и той финишира едва 8-ми.

На старта Сайнц изпревари Норис. Джордж Ръсел запази третата си позиция, а Ланс Строл спечели три места и излезе четвърти. Даниел Рикардо и Фернандо Алонсо пък успяха да минат пред Хамилтън, който бе седми в края на първия тур. Обиколка по-късно, британецът успя да изпревари Алонсо в четвърти завой. Ланс Строл бе първият, който влезе в бокса да смени гумите си в 13-а обиколка. Канадецът излезе на 11 секунди зад Ботас.

Междувременно, Ландо Норис изпревари Карлос Сайнц и поведе в състезанието. Сайнц влезе в бокса още в следващия тур, опитвайки да пресече стратегията на Норис. Пилота на Макларън обаче остана на пистата още 15 обиколки. В 17-я тур Верстапен вече се бе изкачил до 6-о място, след като стартира последен. Нидерландецът стартира с най-твърдия комплект гуми и направи серия от най-бързи обиколки. Пред него бяха Алонсо и Перес, а Хамилтън се движеше трети със само 8-9 секунди преднина.

Даниел Рикардо, който до този момент удържаше Хамилтън зад себе си, спря за нови гуми в 23-а обиколка. Стопа му обаче бе бавен и той излезе зад Сайнц. Хамилтън и Верстапен спряха едновременно 4 тура по-късно. Люис постави нов комплект хард, а Макс сложи медиум. В 29-а обиколка спря и лидера, Ландо Норис. Така начело остана стартиралия на хард пилот на Ред Бул, Перес. Перес и Алонсо, които към този момент се движеха съответно първи и втори, спряха в 37-а обиколка. Стопът на Перес бе изключително бавен и излезе пети, зад Рикиардо и Сайнц. Норис отново водеше надпреварата, но Хамилтън бе на само 2 секунди зад него. Люис, както и някои от останалите пилоти бяха предупредени за риск от превалявания в края на надпреварата. 7 обиколки преди края на надпреварата, зрителите по трибуните извадиха чадърите си. Пилотите пък съобщиха по радиото за превалявания по пистата. Още в следващата обиколка, Норис загуби контрол за момент и излезе от пистата, но успя да задържи позицията си пред Хамилтън.

Междувременно, Серхио Перес изпревари Сайнц за трето място. Част от пилотите пък рискуваха и влязоха в бокса за интермедия. Хамилтън бе повикан в бокса, но той реши да продължи. Два тура по-късно обаче, той влезе да смени гумите си с интермедия. Ландо Норис остана на пистата с гумите за сухо. Това обаче се оказа грешното решение, тъй като дъждът се увеличи. Хамилтън успя да изпревари Норис две обиколки по-късно. Верстапен, който бе от първите рискували с гуми интермедия излезе втори на около 50 секунди зад Хамилтън. Сайнц пък излезе трети. Ландо се върна с гуми интермедия едва осми, като единствената утеха за него е, че записа най-бързата обиколка в днешното състезание, носеща му една бонус точка.
До финала Хамилтън безпроблемно спечели лудата надпревара в Сочи и измести от лидерската позиция в класирането на шампионата при пилотите Макс Верстапен.