Гришо с тежка загуба от световния №1

0
0
239

Сезонът за Григор Димитров (№28 в света) приключи. Най-добрият ни тенисист отпадна в III кръг на “Мастърс” турнира в Париж, след като загуби от световния №1 Карлос Алкарас (Исп) с 1:6, 3:6. 19-годишният испанец се нуждаеше от едва 71 мин. игра, за да се класира за 1/4-финалите. Мачът в зала “Берси” премина именно под диктовката на Алкарас, а в същото време 31-годишният българин направи 31 непредизвикани грешки.

Димитров заслужи 90 т., но няма да ги прибави, защото имаше да ги брани отпреди година, и остава да зимува в топ 30 на света. От Париж нашият спечели и $71 000, като общо през сезона той си осигури $1,48 млн. от наградни фондове. През кампанията Гришо спечели 26 мача и загуби 22. Той изигра три 1/2-финала и пак не спечели нито една титла.

В първия сет срещу Алкарас нашият беше неузнаваем. Испанецът реализира три пробива и дръпна уверено за 28 мин. игра. Във втората част ибериецът поведе рано с 3:0, но Гришо се съвзе и върна пробива, за да изравни за 3:3. После Алкарас проби за 5:3, което се оказа ключово.

Преди мача с испанеца Гришо записа две победи в Париж. На старта той се справи с Ботик ван дер Зандшулп (Нид, №35) със 7:6 (5), 7:6 (5), след което разби Фабио Фонини (Ит, №59) с 6:0, 7:5 за 90 мин. Срещу италианеца българинът изигра перфектен първи сет, в който не загуби нито един гейм. Той продължи да доминира и през втората част, в която проби в четвъртия гейм и поведе с 3:1, но 35-годишният Фонини успя веднага да навакса изоставането си и върна пробива, а после изравни за 3:3. В десетия гейм, при сервис на италианския ветеран, Григор стигна до два мачбола, но Фонини успя да се измъкне – 5:5. При 5:6 и сервирайки за тайбрека, италианецът трябваше да спасява още три поредни мачбола. Той отрази първите два, но при третия капитулира.