Гришо на финал в Женева след велик обрат

0
0
226

Чакането за Григор Димитров приключи и той е на финал на турнир в ATP за първи път от 5 години. Най-добрият български тенисист триумфира в жестока битка срещу световния №9 Тейълр Фриц, която продължи три часа – 3:6, 7:5, 7:6 (2) и стигна до най-важния мач на ATP 250 турнира в Женева.

Григор счупи проклятието след 11 поредни загубени финала, въпреки че започна и днешния мач катастрофално с пасив от 0:4 и още един пробив пасив в началото на втория сет. Подобно на вчерашния си двубой срещу Кристофър О’Конъл, той се събра за фантастичен обрат, минал през трилъра наречен финален тайбрек.

Емоцията на Димитров след края на мача подсказа колко дълго чака този момент, макар и турнирът да не е от най-голям калибър. Психологическата граница е премината, а в съботния финал той ще играе с един измежду германеца Александър Зверев и чилиеца Николас Джари.

Хасковлията за последно бе на финал през февруари 2018 година, когато болен загуби мача за титлата в Ротердам срещу легендарния Роджър Федерер.

Днешният двубой за Григор започна по подобие на този срещу Кристофър О’Конъл в миналия кръг и началото бе много слабо. Фриц поведе с 4:0 след два много дълги сервис гейма на българина, които завършиха злощастно. Въпреки че след това той върна единия пробив за 1:4, американецът сервираше убедително и не остави да се стигне до нов изненадващ обрат, като спечели сета с 6:3. Реализира само две от седем възможности за пробив в частта, но това му бе достатъчно.

В началото на втората тенденцията се запази и сервис геймовете на Григор продължиха да са много дълги и изпълнени с възможности пред Фриц. Американецът изпусна общо четири в първите две такива части, а логичното сес случи при 2:2, когато успя да пробие. След това остави впечатление, че продължава да сервира добре, но това се промени при 4:3 в негова полза. Григор изигра най-добрия си гейм от началото на мача и върна пробива. Оттам нататък играта му наистина потръгна и нямаше проблеми на сервис. Нещо повече – успя да пробие за 7:5 и да изравни сетовете.

Устремът му се пренесе и в третия сет, когато направи ранен пробив и поведе с 2:0. Тогава обаче дойде най-изненадващият момент в мача – три поредни двойни грешки и съответно връщане на пробива. С приближаването на края на мача двамата заиграха сигурно на сервис, макар геймовете с подаването на Григор да продължиха да са малко по-дълги. Красивите отигравания идваха от ракетата и на двамата и мачът стана много равностоен. Логичната развръзка бе финален тайбрек, а там при 2:3 Фриц направи необичайна грешка от форхенд и изостана с мини пробив. Още една такава направи резултата 2:5. Тогава дойде най-изумителната точка в мача, при която Григор нямаше как да я спечели, но го стори. До края нямаше какво да го спре и триумфът дойде след 7:2 точки. Така той достигна до 16-ия си финал в Тура.

С успеха Гришо заслужи 150 точки и ще прогресира с 4 места до №29 с 1275 т. При триумф в Женева, Димитров ще събере 1375 т., но ще запази тази позиция. Първата ракета на България си осигури и 49 940 евро от наградния фонд.
Турнирът в Женева е последна проверка преди започващото в неделя Открито първенство на Франция. Димитров ще играе в първия кръг в Париж срещу тенисист от квалификациите.

Снимка: БФТенис