Олимпийска титла за Ивет Горанова

0
0
460

Ивет Горанова спечели олимпийската титла в карате до 55 кг след поредна блестяща победа. В големия финал 21-годишната плевенчанка срази с 5:1 точки над Анжелика Терлюга, която беше голяма фаворитка.
Това е първа олимпийска титла за България от 2008 година насам. Тогава Румяна Нейкова триумфира в гребането.
Сега Горанова записа пет безапелационни победи в рамките на малко над 4 часа.

Българката получи физически проблем след получен ритник в гърдите от земя на Терлюга, което наложи няколко секунди отдих. Медицинските и официалните лица също обградиха Ивет, която получи известно време за почивка. Веднага след рестартирането двете си размениха по един удар с ръка – “юко” – което направи резултата 1:1. Момент по-късно обаче ново такова попадение даде аванс 2:1 на българката, която получи и предимство при евентуално равенство впоследствие.

Минута и половина преди края имаше основание за “ипон” в полза на Горанова, но точки не бяха присъдени. Като цяло двете демонстрираха изключителна активност и на съдиите също не беше лесно да оценят всяка техника. Българският щаб поиска видео преразглеждане, но “ипон” не бе присъден за крак в главата.

76 секунди преди края обаче вече Ивет записа попадение с контриращ крак в тялото и получи оценка “вадзари”, за да поведе с 4:1. Горанова обаче изчерпа позволените три излизания от очертанията при 20 оставащи секунди, като атаките на украинката бяха неистови. Вместо това нов контриращ удар, този път с водещата лява ръка, увеличи аванса на Ивет на 5:1. Това се оказа решително за изхода от сблъсъка и олимпийската титла за България!