Джокович и Рууд ще спорят титлата на Финалния “Мастърс”

0
0
1890

Новак Джокович и Каспер Рууд излизат за титлата на заключителния “Мастърс” на осемте най-добри, който се провежда за втора поредна година в Торино. Във втория 1/2-финал от надпреварата норвежецът надигра Андрей Рубльов с 6:2, 6:4 за един час и 70 минути и ще играе за първи път за титлата от съревнованието в кариерата си.

След четири поредни гейма без пробив, Рууд дочака своя миг в петия и първи направи пробив. Скандинавецът не спря до там и влезе в серия от четири поредни гейма в края на откриващата част, което му донесе и преднина в сетовете. Видимо измореният Рубльов, който даде всичко от себе си ден по-рано в мача със Стефанос Циципас, за да постигне обрат над гръка и да стигне до финалното каре, допускаше грешка след грешка, а Рууд не чакаше втора покана и дръпна на бърза ръка с 4-0 във втората част. Съперникът му все пак намери сили и намали изоставането си до 4-5, но не успя да върне и втория пробив пасив и след безпроблемен десети гейм, норвежкият тенисист си подпечата билета за финала.

Рууд направи един ас повече от Рубльов, като загуби осем точки на първи сервис и едва три на втори в целия мач. Разлика между двамата при уинърите почти нямаше – 20 на 19 в полза на скандинавеца, но при непредизвиканите грешки руснакът приключи с почти два пъти повече – 17 на 9.

Рууд, двукратен финалист от Големия шлем тази година на турнирите в Париж и Ню Йорк, ще спори за дебютна титла от Финалите на ATP срещу Новак Джокович, който в другия полуфинал надви американеца Тейлър Фриц в два тайбрек сета. Джокера се бори за шести трофей от турнира, с което да изравни рекордьора Роджър Федерер. Сърбинът и Рууд имат три мача помежду си, и трите спечелени от Ноле, включително и един в Торино миналата година – тогава Джокович печели в два сета в срещата от груповата фаза. Последният им сблъсък датира от по-рано през 2022 – сърбинът стигна до чист успех в полуфиналите на Мастърса в Рим. Финалът в Торино започва в 20.00 часа българско време.
В Торино игра и Рафа Надал, който приключи още в груповата фаза.