Джокович с 19-а титла от Шлема, триумфира на “Ролан Гарос”

0
0
341

Новак Джокович заслужи 19-а титла от Големия шлем. Световният №1 сътвори пълен обрат срещу Стефанос Циципас и за втори път в кариерата си вдигна купата на “Ролан Гарос”. 34-годишният сърбин загуби първите два сета, но се събра за пълния обрат – 6:7 (6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Битката на корта във френската столица продължи 4 часа и 12 минути. Ноле е първият тенисист, който спечели по два пъти и четирите турнира от Големия шлем. Той се доближи само на отличие от рекордьорите по титли от Шлема Рафа Надал и Роджър Федерер, които са с по 20.
Именно Ноле обърна Рафа в епичен 1/2-финал, който беше един от най-красивите мачове в тениса.

Сега Джокович записа пет аса и три пъти проби сервиса на гърка, а на своя сервис сбърка три пъти. А 22-годишният Циципас, който игра за първи път във финал на турнир от такъв ранг, след първите два сета се виждаше победител, но в крайна сметка за размина с ценното отличие. Гръкът ще се утеши с четвъртото място в световната ранглиста, на което ще се изкачи в понеделник.

Финалът започна с продължителен сервис-гейм на Циципас, който трябваше да спасява 2 точки за пробив. Той обаче се справи и не позволи да загуби подаването си още на старта. В следващите минути играта беше равностойна и геймовете вървяха с предимство на сервиращия. Драмата дойде в края на сета. Посрещайки при 5:4, Циципас стигна до сетбол, но Джокович спаси подаването си. Нещо повече, в ответния гейм сърбинът проби и поведе с 6:5, като получи правото да сервира за сета. Вместо това обаче неочаквано последва нов пробив и сетът влезе в тайбрек. В него Циципас поведе с 4:0 точки, но Джокович първи стигна до сетбол при 6:5 в своя полза. Следващите 3 точки бяха за Циципас, като по този начин той си осигури първия сет.

Надмощието на гръцкият талант във втората част беше видимо и след два пробива на сметката си той се наложи с 6:2 гейма, доближавайки се само на сет от така мечтания триумф в Париж.

В третата част Ноле вече нямаше право на грешка. Решаващ се оказа четвъртия гейм, в който след близо 10-минутна битка, Джокович успя да реализира пробив и поведе с 3:1. До края сърбинът не позволи на Циципас да върне брейка и след успех с 6:3 завърза интригата в мача.

Преди началото на четвъртата част Циципас взе медицински таймаут и очевидно изпитваше физически дискомфорт в областта на гърба. Това оказа ефект върху представянето му и за 10-ина минути Джокович поведе с 4:0 гейма, след което взе и сета с 6:2, вкарвайки финала в решаващ пети сет. В него Ноле първи проби за 2:1 и не допусна грешка до края на срещата.