Лука Дончич със знаменит рекорд в НБА

0
0
275

Далас Маверикс се наложи над Ню Йорк Никс със 126:121 т. след продължение в луд мач от редовния сезон в Националната баскетболна асоциация (НБА). В герой за тексасци се превърна голямата им звезда Лука Дончич, който записа исторически трипъл-дабъл от 60 точки, 21 борби и 10 асистенции. Словенският гард първо вкара срещата в допълнителни пет минути, след като изпусна умишлено от наказателната линия, а след това реализира от средно разстояние преди края. Дончич реагира бурно, мислейки си, че отборът е спечелил, но резултатът бе 115-115 при една оставаща секунда до края на редовното време.

Тимът на Джейсън Кид изоставаше с девет точки 33 секунди преди края на мача, но въпреки това успя да се справи и да триумфира в спектакъла срещу Никс. Дончич реализира първия трипъл-дабъл 60-20-10 в историята на НБА, като 21 борби е новото му върхово постижение в кариерата. Освен това той подобри и постижението на легендата Дирк Новицки за най-много вкарани точки в един мач в историята на Маверикс – германецът наниза 53 на 2 декември 2004 г. Дончич завърши с 21/31 от полето и 16/22 от наказателната линия, като записа седмия си трипъл-дабъл през кампанията, а 60-те му точки са рекорд от началото на сезона в Лигата.

Спенсър Динуиди се отчете с 25 пункта за победата, добавяйки шест борби и пет асистенции – Крисчън Ууд остана на косъм от дабъл-дабъл с 19 точки и девет овладени топки, а Тим Хардауей-младши завърши с 11 т. За Никс, които загубиха рано-рано в сблъсъка Ар Джей Барет, Куентин Граймс приключи с рекордните в кариерата си 33 т., добавяйки шест борби и четири асистенции. Джулиъс Рандъл и Мичъл Робинсън се отчетоха с дабъл-дабъли – 29 точки и 18 борби за Рандъл, и 20 пункта и 16 овладени топки за Робинсън. Майлс МакБрайд допринесе с 14 точки от пейката, а Иманюел Куикли също записа дабъл-дабъл – 13 пункта и 15 асистенции, но усилията им се оказаха недостатъчни за тима на Том Тибодо.

Далас е шести на Запад с баланс 19-16 след четвъртата си поредна победа, докато Ню Йорк окупира същата позиция в Източната конференция с 18 победи и 17 загуби след четвърото си последователно поражение в Лигата. В следващите си мачове Никс гостуват на Сан Антонио Спърс в четвъртък, докато Маверикс приемат Хюстън Рокетс в тексаско дерби в същия ден.