Хърватка спря Цвети на “Уимбълдън”

0
0
338

Цветана Пиронкова загуби от хърватката Ана Конюх (№129 в света) с 2:6, 6:4, 2:6 в III кръг от квалификациите за “Уимбълдън”. Така тя не можа по спортен път да намери място в основната схема на третия за сезона турнир от Големия шлем. Все още обаче има шанс българската топтенисистка да намери място в основната схема, като “щастлива губеща” от пресявките.

В мача срещу Конюх днес бившата 1/2-финалистка (2010) и 1/4-финалистка (2011) в “Ол Ингланд Клъб” изпитваше сериозни затруднения в сервис геймовете си. Цвети позволи 11 брейкбола на противничката си и предаде подаването си четири пъти – по два пъти в първия и третия сет.

Мачът не започна добре за Пиронкова, тъй като Конюх взе инициативата от самото начало и поведе с 2:0. Първата ни ракета бе на път да изостане с два пробива, но успя да отрази два поредни брейкпойнта на хърватката и да намали резултата. Впоследствие Пиронкова навакса пасив от 0:40, но не успя да обърне резултата и нейната опонентка възстанови разликата от два гейма. Това бе началото на силна серия за Конюх, която записа пробив на нула, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 5:1. Българката редуцира пасива си, но световната №129 отговори с нов гейм на нула и по този начин надделя с 6:2 в първата част.

Пловдивчанката поведе в началото на втория сет, но след това пропусна брейкпойнт и позволи на опонентката си да възстанови равенството. При резултат 2:2 Пиронкова спаси точка за пробив и отново си върна водачеството, но Конюх спечели шестия гейм на нула и така резултатът отново бе изравнен.

Хърватката имаше възможност да обърне резултата, но Пиронкова отново спаси брейкпойнт и си върна водачеството при 4:3. Радостта на първата ни ракета обаче не продължи дълго, тъй като тенденцията двете да печелят подаванията си се запази и Конюх надделя в осмия гейм.
Пиронкова отново излезе напред в резултата, след което стигна до два поредни сетбола. Първият бе спасен от Конюх, но при втория си опит пловдивчанката не остави шансове на своята опонентка и приключи сета при 6:4 в своя полза.

Първата ни ракета не успя да запази доброто си темпо и Конюх поведе с 2:0 в заключителния сет. Впоследстие хърватката дръпна с 5:1, което се оказа ключово. Още при първия си мачбол Конюх успя да преодолее зашитата на Пиронкова и по този начин триумфира след 104 минути игра.
При мъжете България ще бъде представена от Григор Димитров, който на старта излиза срещу испанския ветеран Фернандо Вердаско.

Снимка: БФТенис