Голяма драма: ЦСКА напред в Европа след дузпи с Лиепая

0
0
497

ЦСКА се класира с голяма мъка за третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Носителят на Купата на България елиминира мъчно Лиепая с 3:1 след изпълнение на дузпи в реванша в Прибалтика. Редовното време и продълженията завършиха 0:0 и след същия резултат на “Българска армия” преди седмица, се стигна до наказателните удари. В тях в герой се превърна вратарят на “армейците” Густаво Бусато. Така бразилецът допълнително зарадва новия треньор на ЦСКA Стойчо Младенов, който дебютира повече от инфарктно начело на столичани.

На стадион “Даугава” домакините първи създадоха напрежение пред съперниковата врата. В седмата минута Ткачук центрира в наказателното поле на “червените”. Валентин Антов обаче пръв стигна до топката и изчисти с глава в корнер. В 13-ата опит за изстрел на Кайседо не се получи и топката мина високо над вратата.
Шест след това Греъм Кери се опита да намери Йоан Баи. Центрирането му по земя обаче беше пресечено от защитник. В 22-ата минута играчите на ЦСКА поискаха дузпа за нарушение срещу Жорди Кайседо в наказателното поле на латвийците. Реферът обаче прецени, че няма основание да посочи бялата точка.

Последва опит за атрактивно отиграване на Додо в наказателното поле пред Густаво Бусато. Нападателят обаче не успя да уцели добре топката, а в 25-ата минута дойде и най-доброто положение за Лиепая от началото на мача. Милан Милосавлиев получи топката в наказателното поле и стреля, но покрай вратата.
В 34-ата минута ЦСКА също стигна до възможност да вкара. Първо удар на Мазику с десния крак бе блокиран, след което топката отиде във Вилдсхут, който я прати високо над вратата. Пет по-късно дойде и първия удар в очеранията на вратата на Лиепая. Нанесе го Кайседо, след като засече с глава центриране на Баи.
“Армейците” продължиха да атакуват и в 41-ата минута Кайседо направи нов пропуск. Яник Вилдсхут получи топката в наказателното поле, но вместо да стреля върна назад за еквадореца, който залъга бранител на “белите” и шутира, но защитник изби топката от голлинията.

Второто полувреме започна без промени при двата състава. Играта беше често накъсвана от нарушения. Час след началото Чатакович опита удар от границата на наказателното поле, който обаче беше блокиран от защитник на домакините. Три по-късно Кейта обстрелва вратата на българския тим, но прекалено неточно.
В 75-ата минута Кери центрира от корнер, вратарят на Лиепая успя да боксира топката, която попадна в Баи. Французинът стреля без забавяне, топката обаче прелетя високо над вратата. В 81-ата пък Бусато спаси шут на Хоган.
Четири след това фрапантен пропуск направи Додо. Той премина през Турицов и Антов, след което стреля по земя, а Юрген Матей закачи топката, за да я отклони в ъглов удар. ЦСКА натисна в заключителните минути, но не успя да стигне до попадение и мачът влезе в продължения.

В 95-ата минута Георги Йомов пробва да пробие между трима бранители на Лиепая, но си поведе дълго топката и вратарят я улови. “Червените” продължиха да са по-активни. Те обаче така и не застрашиха Звиедрис до края на първите допълнителни 15 минути. Нищо интересно не се случи и във второто продължение, за да се стигне до изпълнение на дузпи

При тях Бусато хвана ударите на Ткачук и Шабала, а Кейта стреля над вратата. Кери, Кайседо и Жеферсон пък бяха точни, за да класират “червените” третия квалификационен кръг. От ЦСКА пропусна единствено Ахмедов.

Следващият съперник на ЦСКА в турнира Лига на конференциите ще е победителят от сблъсъка между хърватския Осиек и полския Погон (Шчечин), а двубоят ще е точно след седем дни. В края на тази седмица “червените” нямат да имат мач от efbet Лига, защото дербито от втория кръг срещу състава на Арда в Кърджали беше отложен, а точна дата за срещата все още не е насрочена.

Лиепая – ЦСКА 0:0 (1:3 след дузпи)