Баскетболистите изтърваха Черна гора

0
0
241

България отново не успя да запише първа победа на ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Росен Барчовски допуснаха трето поредно поражение, след като отстъпиха срещу Черна гора с 81:91 (21:21, 25:24, 12:22, 22:20) в “Тбилиси Арена”.
Преди това нашите претърпяха поражения от световния шампион Испания (87:114) и от Турция (87:101).
При това още преди почивката се контузи плеймекърът Станимир Маринов и повече не се появи в игра. След успешни комбинации и след близо 5 минути резултатът беше 9:9.

Черногорците демонстрираха отново безкомпромисна игра и титулярният ни център Емил Стоилов натрупа два ранни фаула и бе заменен от Андрей Иванов при 9:13. Тройка на Александър Везенков отново върна паритета за 15:15.
Националите ни изоставаха с 4 точки, но реагираха със страхотна серия от 6 безответни пункта и поведоха с 21:19 след кош на Деян Карамфилов.
През втората четвърт с 2 поредни тройки на Александър Везенков и Павлин Иванов националите доближиха черногорците при 29:30, а Андрей Иванов изравни с още една тройка. Резервата записа 7 т. за 9 минути на терена. Тройка на Иван Алипиев пък осигури точка преднина на България – 37:36, и предизвика таймаут за селекционера на Черна гора Бошко Радович. Плеймейкърът на съперниците Кендрик Пери също се контузи, но доигра мача.

Алипиев реализира втора поредна тройка и увеличи аванса ни – 40:38. С фантастична асистенция отдалеч Дий Бост намери откъсналия се Александър Везенков и той със забивка направи 42:39. С още 4 поредни негови точки почивката дойде при 46:45 за нашите.
Те обаче започнаха втората част като замаяни и допуснаха противникова серия от 0:12 и Черна гора поведе с 46:55. Тройка на Чавдар Костов и успешни стрелби на Павлин Иванов и Везенков стопиха отчасти изоставането на нашите – 56:62, а в последните секунди от третата четвърт Андрей Иванов оформи дефицита на нашите – 58:67.

С тройка на Павлин Иванов тимът ни се доближи – 61:67. Двата тима си вкараха по две тройки в рамките на няколко атаки и България стопи изоставането до 70:73, а след тройка на Везенков и 2 точки на Иванов след блестяща асистенция на Чавдар Костов България отново поведе със 75:73. Черногорците обаче излязоха напред след 5 поредни точки, а Андрей Иванов натрупа и четвърто лично нарушение – 75:78. Нова тройка на Иван Алипиев задържа България в играта при 78:80, но лидерът на черногорците Боян Дублевич реализира кош и фаул и тимът му поведе с 83:78. Два поредни коша на Пери и Дублевич в ответ на безрезултатни наши атаки донесоха победата на Черна гора с 91:81. Топреализатор стана Алексанър Везенков, който завърши с с 26 т. и 8 борби. По-рано Саша влезе в престижна класация.
Във вторник нашите играят с домакините от Грузия и само победа запазва шансовете им да продължат на 1/8-финалите.

Снимка: БФБаскетбол