Баскетболистите паднаха от Португалия

0
0
279

Националният тим на България по баскетбол за мъже загуби от Португалия със 78:88 (20:21, 32:23, 12:23, 14:21) като гост в Коимбра в среща от третия кръг в група F от предварителните квалификации за Европейското първенство през 2025 година в Латвия, Кипър, Финландия и Полша. Поражението бе първо за българите след победите като домакини над Кипър и Румъния в предишните мачове. Португалците записаха трети пореден успех и оглавиха еднолично временното класиране, докато България остава на второ място и ще трябва да гони успех с над 10 точки при домакинството си на този противник през следващата година.

В другата среща от групата Кипър загуби като домакин на Румъния с 65:69 (19:19, 16:21, 13:14, 17:15) и записа трето поредна поражение. Румънците постигнаха първи успех и заемат трето място в подреждането.

В Коимбра селекционерът Росен Барчовски избра в стартовата петица да започнат Деян Карамфилов, Чавдар Костов, Иван Алипиев, Алекс Симеонов и Емил Стоилов.

Четири поредни тройки на Иван Алипиев, Чавдар Костов, който се върна, след като се беше отказал, Алекс Симеонов и Деян Карамфилов дадоха възможност на България да поведе с 14:7 в средата на първата четвърт. В следващите минути домакините наваксат пасива си и взеха точка аванс след първата четвърт 21:20.

Българските национали имаха превъзходство през втория период, макар и да не успяваха да се откъснат с повече от 3-4 точки до последните две минути на първото полувреме, когато Евгени Хаджирусев вкара за 43:38. Малко по-късно с точна стрелба от дистанция натурализираният американец Дейвид Кравиш оформи крайното за втората част 52:44 за България. В последните минути на първото полувреме Алекс Симеонов нарани глезена си.

По-слабо второ полувреме бе в основата на първото поражение на водения от Росен Барчовски тим. Със серия от 11:4 в първите четири минути след почивката португалците се доближиха на точка – 55:56 и впоследствие, възползвайки се от по-агресивната си игра, поведоха с 67:59 при оставащи по-малко от две минути от третата четвърт. Българите стопиха малко от пасива си до 64:67 преди последната част след тройка на Евгени Хаджирусев и кош на Константин Костадинов.

Домакините пак вдигнаха разликата в началото на четвъртата четвърт до 71:64, но със серия от седем безответни точки България изравни при 71:71 шест минути и половина преди финала. Тимът на Португалия обаче пак се откъсна напред за 84:73 при оставащи три минути и до края на националите не успяха да противодействат ефективно на съперника. Заради травма в последните минути не можа да се включи Евгени Хаджирусев.

Макар да демонстрираха по-точна стрелба за три точки българските баскетболисти отстъпиха при стрелбата от средно разстояние, направиха повече грешки, имаха проблеми в организацията на играта и допуснаха слабости в защита.

Чавдар Костов бе най-резултатен със 17 точки, 3 борби и 2 асистенции, а Дейвид Кравиш завърши с 14 точки и 7 борби. По 8 точки отбелязаха Павлин Иванов, Алекс Симеонов и Константин Костадинов.
За Португалия Диого Брито се отчете с 19 точки, 4 борби и 4 асистенции, а по 18 точки вкараха Рафаел Лижбоа и Траванте Уилямс.

В следващия кръг на 13 ноември (понеделник) България ще гостува на Кипър в Никозия, докато Португалия приема Румъния в Коимбра.

Снимка: БФБаскетбол