Балкан със седма титла в баскетбола

0
0
254

Балкан спечели втора поредна и общо седма шампионска титла на България по баскетбол за мъже в историята си след тези през 1974, 1987, 1988, 1989, 2019 и 2022 година. Баскетболистите от Ботевград надиграха Черноморец с 83:75 (23:22, 21:21, 15:18, 24:14) като гости в Бургас в третата среща от финалния плейоф в Националната баскетболна лига (НБЛ) и с 3:0 успеха триумфираха в серията. Ботевградчани станаха първият тим след ЛУКойл Академик, който успява да защити трофея. Черноморец завърши със сребърните медали за първи път в историята си. На трето място за сезон 2022/2023 в края на миналия месец се нареди ЦСКА.

Съставът от Ботевград навакса изоставане от 12 точки в третата част, за да триумфира в края след по-силна последна четвърт. Гостите надделяха в борбата под коша (46-33), а и бяха по-ефективни в стрелбата от игра (45%-41%).

Още в самото начало съперниците дадоха заявка за оспорван двубой. Черноморец дръпна с 16:12 след малко повече от шест минути, но Балкан изравни. Домакините пак взеха лек превес за 22:19, но след наказателни удари на Христо Захариев и кош на Димитър Димитров ботевградчани вкараха четири безответни точки за 23:22 в тяхна полза в края на първата част.

На два пъти Балкан се откъсна с по 5 точки в първите минути на втората четвърт след като Мануел Суарес бе точен от наказателната линия за 31:26. Бургазлии постепенно наваксаха, а Джордан Тъкър се разписа за преднина от 37:35 по-малко от пет минути преди почивката. Размяната на водачеството продължи до финала на първото полувреме при 44:43, фиксирани с тройка на Николаос Дипларос за гостите.

Черноморец започна доста по-активно третия период. Водени от Георги Боянов и Джордан Тъкър за малко повече от пет минути бургазлии направиха серия от 15:3, с което поведоха с 58:47. Боянов реализира тройка, за да увеличи дистанция до 12 точки – 61:49, но скоро след това направи третото си лично нарушение. Последва силна серия за гостите, благодарение на добри изяви на Суарес, Димитър Димитров и Пол Джаксън, а Балкан се доближи до 59:61 преди заключителните 10 минути.

Подемът в играта на ботевградчани продължи и след тройка на Денг Адел те обърнаха до 64:63. Преднината на шампионите достигна 8 точки при 71:63 пет минути преди края. Черноморец не се предаде и с попадения на Боянов и Тъкър намали до 71:73. Малко повече от две минути преди края обаче Христо Захариев бе точен от далечна дистанция за 78:73, а после добави нов кош за аванс от 7 точки за Балкан при 80:73, с което надеждите на бургазлии за финален щурм.

Христо Захариев и Денг Адел реализираха по 18 точки за победата на Балкан, като първият добави 5 борби и 2 асистенции, а вторият – 12 борби и 2 асистенции. Мануел Суарес, който бе избран за най-полезен баскетболист в плейофите и финалната серия в НБЛ, допринесе с 13 точки и 11 борби, докато Димитър Димитров се отчете с 10 точки и 7 борби.

Джордан Тъкър се отчете с 26 точки, 6 борби и 3 асистенции за Черноморец, а Георги Боянов се включи с 24 точки и 6 борби. Брайс Нзе отбеляза 10 точки, 5 борби и 4 асистенции. Само петима играчи на домакините записаха точков актив в мача.