България с болезнена загуба от Швейцария

0
0
412

България започна най-неприятно в световните квалификации. “Лъвовете” очаквано загубиха от гостуващия Швейцария с 1:3. На Националния стадион “кръстоносците” се разправиха с нашите буквално за минути. Бреел Емболо откри в 7-ата минута, а две по-късно Харис Сеферович удвои. В 13-ата минута Джердан Шакири направи 3:0 в полза на швейцарците. През второто полувреме Кирил Десподов (46) вкара почетно за нашите, но при удара халфът на Лудогорец беше контузен и напусна терена. Срещата беше официален дебют на новия ни селекционер Ясен Петров. В неделя Джанини от Пловдив ще има възможност за реванш, когато българите посрещат 4-кратния световен шампион. Италия.

Още в първите минути на ст. “Васил Левски” Митко Илиев бе фаулиран и се наложи да излезе от терена, за да му окажат медицинска помощ. В 4-ата минута Даниел Димов изчисти топката от наказателното поле след разбъркване, което можеше да доведе до гол в нашата врата. Малко след това швейцарците дръпнаха в резултата. След центриране отляво Емболо се справи с Петър Занев и се разписа във вратата на Пламен Илиев. В следващата атака Шакири, халф на Ливърпул, подаде към Сеферович, който покачи на 2:0. В 11-ата минута българите успяха да организират атака, която обаче завърши с блокиран удар на Георги Йомов.

В 13-ата минута гостите направиха аванса си класически. Груба грешка на Илиев доведе до гол на и Шакири. Последният шутира от близко разстояние и промуши топката във вратарския ъгъл. След получените бързи три гола “лъвовете” още повече се прибраха в своята половина, а тимът на Владимир Петкович пък леко намали темпото. След още 12 мин. националните минаха центъра, но Кирил Десподов върна към Костадинов, а в крайна сметка топката стигна до Илиев. Минута по-късно Сисиньо извърши нарушение срещу Сеферович почти до наказателното поле. Зад топката застана Шакири, който центрира, но Илиев изкара топката в корнер. До края на полувремето гостите направиха няколко хаотични атаки, а домакините така и не успяваха да достигнат до вратата на Ян Зомер.

След гола за “лъвовете” Десподов, беше заменен от Спас Делев. В игра на мястото на Илиев почти по същото време влезе Атанас Илиев. Двамата офанзивни играчи раздвижиха играта на домакините, но до опасни положения почти и не се стигна. Реално играта на нашите се промени откъм агресия и желание, но не и към положения. Най-чистото профука Георги Костадинов (60), който стреля от няколко метра на втора греда, но право ръцете на Ян Зомер, който умело спаси. В 76-ата минута шут на Делев се спря в тялото на играч на Швейцария. А в 80-ата минута Джака стреля от въздуха покрай вратата на Илиев. До края нищо не се случи.

Този сблъсък бе под №11 в историята между двата тима. Швейцарците имат записаха пета победа. Толкова са и равенствата между България и Швейцария. Победите за трикольорите останаха две.

Преди срещата имаше неприятен инцидент, след като вицепрезидентът на БФС Емил Костадинов леко катастрофира. Той обаче отърва само с уплаха.

Състави:

България: 23. Пламен Илиев, 2. Страхил Попов, 3. Петър Занев, 14. Васил Божиков, 6. Сисиньо (73′ 21. Момчил Цветанов), 7 Георги Костадинов – к, 14. Даниел Димов, 16. Кристиан Малинов (69′ 18. Ивайло Чочев), 11. Кирил Десподов ( 49′ 10. Спас Делев), 20. Димитър Илиев (46′ 19. Атанас Илиев), 17. Георги Йомов (69′ 12. Илиан Илиев-мл)

Резерви: 1. Даниел Наумов, 13. Иван Караджов, 4. Валентин Антов, 5. Андреа Христов, 8. Антонио Вутов, 9. Бирсент Карагарен, 10. Спас Делев, 12. Илиан Илиев-мл., 19. Атанас Илиев, 18. Ивайло Чочев, 21. Момчил Цветанов, 22. Мартин Райнов
Треньор: Ясен Петров

Швейцария: 1. Зомер, 2. Мбабу, 4. Елведи, 5. Аканджи, 7. Емболо, 8. Фройлер (85′ 15. Соу), 9. Сеферович (85 ‘ 19. Гавранович), 10. Джака – к, 13. Родригес, 14. Цубер (74′ 17. Денис Закария), 23. Шакири ( 74’ 11. Варгас)
Резерви: 12. Мвого, 21. Омлин, 3. Видмер, 6. Кьомерт, 11. Варгас, 15. Соу, 16. Фаснахт, 17. Закариа, 18. Мехмеди, 19. Гавранович, 20. Фернандеш, 22. Бенито
Треньор: Владимир Петкович

Съдия: Никола Дъбанович (Ч.гора)

Снимка: БГНЕС