България победи РЮА за Купа “Дейвис”

0
0
197

България се класира за плейофа за влизане в Световна група I на купа “Дейвис”. Националите надиграха с 3:0 победи тима на Република Южна Африка и ако отстранят още един съперник, ще преминат в по-горното ниво на световната тенис група. Следващият съперник обаче ще бъде тим, който ще се стреми да запази мястото си в Световна група I. Мачовете ще се играят през март следващата година, а името на съперника ще стане ясно след жребий. А пролетта нашите победиха и Парагвай.

Досега през новия век България никога не е играла в Световна група I на купа “Дейвис”, а за последно бе с шанс да играе в толкова висока дивизия през 1988 година.

В решителния мач на двойки в Националния тенис център в столицата българският тандем Александър Лазаров и Александър Донски надигра с 6:3, 7:6(6) Лейтън Кроне и Рейвън Клаасен. Двубоят започна в събота и бе прекъснат при 5:5 гейма във втория сет заради дъжд. Това обаче не наруши концентрацията на Лазаров и Донски, които и в днешния ден показаха много добра отборна игра и заслужено се поздравиха с успеха след 8:6 точки в тайбрека на втория сет.

“Беше много тегаво вчера с дъжда. Но днес продължихме с много високо ниво и се радвам, че спечелихме”, заяви Лазаров след победата.

“Тайбрекът беше изпълнен с много хубави моменти. Когато спечелим такъв мач, самочувствието ни се повишава. Взехме това, което е наше и което заслужихме. От 2019 година, когато загубихме от ЮАР, напреднах много, особено в играта на двойки и мисля да продължавам така”, добави Донски.

“В отбора има много добра атмосфера. Никой не се сърди на никой за нищо и това е в основата на нашите успехи”, бяха категорични и двамата български тенисисти.

В първите два двубоя на сингъл в петък Димитър Кузманов победи Лейтън Кронйе с 6:3, 6:1, а Александър Лазаров разгроми Филип Хенинг с 6:0, 6:1.
След края на мача на двойки организаторите съобщиха, че оставащите два мача по програма на сингъл няма да се играят, тъй като те вече са без значение за определяне на крайния победител.

Снимка: БФТенис