България с първи медал от Параолимпиадата в Токио

0
0
211

Ружди Ружди донесе първи медал за България от Параолимпийските игри в Токио, след като спечели сребро в тласкането на гюле на турнира по лека атлетика. Българинът, олимпийски шампион от Рио 2016 в категория F55, постигна 12,23 метра в най-добрия си пети опит. Той постигна още 12,14, 12,19 метра и направи три фаула.
30-годишният Ружди е световен рекордьор, действащ световен и европейски шампион в дисциплината.

Шампион стана Уолъс Сантос от Франция, който спечели титлата с нов световен рекорд – 12,63 метра. Така той подобри предишното върхово постижение на Ружди от Лондон 2017 година с 16 сантиметра. Бронзовото отличие взе Лех Столтман (Полша) с 12,15 метра.
Представителят на Руския параолимпийски комитет Сергей Сокулски остана четвърти, но постави нов световен в категория F54 – 12,06 метра.

Утре в Токио ще стартират други двама български лекоатлети – Християн Стоянов и Фатме Исмаил.
Настоящият световен първенец на 1500 метра в категория T46 Стоянов ще бяга от 4,28 часа българско време и ще се опита да подобри представянето си от Рио 2016, когато завърши седми в дисциплината.
24-годишната Исмаил пък ще дебютира на Параолимпиада на копие в категория F13 след 5,06 часа българско време. На Игрите България ще бъде представляване едва от четирима параолимпийци.