България на 1/8-финал на Евроволей след мъчна победа над Беларус

0
0
252

България се класира за осминафиналите на Европейското първенство по волейбол за мъже, след като надигра Беларус с 3:1 гейма – в отделните части (25:13, 25:18, 24:26, 25:22), в последния си двубой от група В на шампионата. Нашите играха доста мъчно след първите два гейма, които спечелиха, след което бяха тормозени до самия край. Те търсеха задължителен успех, защото при загуба бяха пред отпадане.

Тази победа обаче дори не само да спаси волейболистите ни, но и да ги изкачи на трето място в крайното класиране на групата. В последния ден представителите на Чехия излизат срещу лидера Италия. При феърплей от страна на „Скаудра адзура“ и чиста победа над домакините, ще настъпи рокада в полза на България. А това ще означава, че почти по всяка вероятност “лъвовете” ще излязат на 1/8-финал срещу силния отбор на Германия. Просто на този етап има да се играят мачове и нищо не е ясно.

Беларус поведе с 5:1 след грешки на “лъвовете” в защита, но добра атака на Светослав Гоцев намали изоставането. България изравни резултата при 6:6, след което успя да излезе напред в резултата за 10:7 с великолепна атака през центъра на Гоцев. Единичен блок на Мартин Атанасов спря атака на Радион Мисчевич за 12:7. Атака на Мартин Атанасов от зона 4 доведе резултата до 14:8. Цветан Соколов атакува успешно от зона 4 – 15:10. Тодор Скримов завърши дълго разиграване за 16:10. Цветан Соколов атакува технично за 17:11. Нова атака на Цветан Соколов по блокадата – 18:12. Ас на Цветан Соколов след сервис изпълнен с 99 км/ч направи резултата 20:12. Виктор Бешка взе второто си прекъсване в първата част. България завърши със самочувствие гейма след страхотен удар на Тодор Скримов.

Във втория гейм България набързо успя да поведе с 4:2 след атака на Мартин Атанасов, а след това Тодор Скримов с петия си ас в двубоя увеличи преднината на “лъвовете”. Цветан Соколов направи резултата 12:5 с отлична атака по диагонала. Троен български блок направи резултата 19:12. Блокаут на Цветан Соколов и 20:12. България успя да спечели втората част след добра атака на Цветан Соколов.

Беларус поведе с 3:0 в началото на третата част, след като Цветан Соколов заби топката в блокадата. България намали резултата, но с атака през центъра на Давискиба разликата стана отново три точки. Отново ас на Тодор Скримов и България намали до 7:8. Пореден ас на Тодор Скримов изравни резултата при 8:8. Българските волейболисти поведоха при 14:13 след грешка в атака на съперника. Беларус успя да стопи разликата и след блокирана атака на Тодор Скримов през центъра, Силвано Пранди поиска прекъсване. Веднага след това символичните гости успяха да реализират нови две точки и поведоха в резултата. В края на частта италианският специалист включи в игра Аспарух Аспарухов на мястото на преди това завършилия успешно по правата Тодор Скримов.
Съперникът сгреши при следващото си нападение и “лъвовете” изравниха. Беларус стигна до геймбол, но елегантна атака на Тодор Скримов отново доведе до равенство. Цветан Соколов сгреши при атаката си и символичните гости успяха да намалят изоставането си.

Двата тима си размениха точки в началото на четвъртия гейма, но след това лошо посрещане и неразбирателство от страна на “лъвовете” позволи на Беларус да поведе. Цветан Соколов отигра технично за 5:7. България изравни при 8:8. Мартин Атанасов атакува отлично да 11:12. Тодор Скримов изравни след нов мощен ас. България успя да поведе след грешка при атака на съперника и “лъвовете” си осигуриха преднина от две точки.
Беларус се върна в гейма след отлична серия на Артьом Маско на сервис и успя да поведе с четири точки. “Лъвовете” намалиха разликата до една при грешки на съперника при атаките. Владислав Давискиба атакува в аут и България намали резултата до 18:19. Виктор Бекша взе прекъсване. България изравни при 19:19 след грешка в атаката на Бабкиевич.

България поведе с 23:22 след отлична атака на Алекс Грозданов през центъра, а след мощен сервис на Цветан Соколов възпитаниците на Силвано Пранди стигнаха до мачбол. В следващото разиграване “лъвовете” покзаха добра защита и след атака на Цветан Соколов стигнаха до успеха. Най-резултатен за България бе Тодор Скримов с 23 точки. 18 за успеха ни добави Цветан Соколов. За беларусите най-полезен със своите 17 пункта бе Уладжислау Бабкевич.